YÖKDİL İngilizce Fen Bilimleri Çıkmış Sorular Testi-5

Soruda verilen cümleyi uygun şekilde tamamlayan ifadeyi bulunuz.

1. Monitor lizards, like all lizards, are most energetic after heated by the morning sun ----.

2.-7. sorularda, verilen İngilizce cümleye anlamca en yakın Türkçe cümleyi bulunuz.

2. Although the word 'electric' was first used in the 16th century, it was only after the Scientific Revolution in the 18th century that serious investigation of electricity began.

3. Heat generated by nuclear reactions below the ground creates hugely powerful currents that make rocks move by triggering earthquakes and volcanic eruptions.

4. Proteins are large and complex molecules that do most of the work in cells, and they are necessary for the structure, function and regulation of the body’s tissues and organs.

5. A deviation in the gene huntingtin, which plays an important role in the development of the nervous system before birth, causes a disease known as Huntington’s.

6. Instead of applying pesticides to an entire field, farmers could save time thanks to drones with artificial intelligence, which can spot plants in need.

7. Increasing destruction of the Amazon rainforest, which is a vital store of carbon, makes it difficult for us to reduce global carbon emissions.

8.-10. sorularda, verilen Türkçe cümleye anlamca en yakın İngilizce cümleyi bulunuz.

8. Aşırı gübre kullanımı yer altı sularındaki nitrat seviyelerini artırabilir, ki bu da suyu insan tüketimi için elverişsiz hâle getirebilir.

9. Her ne kadar bazı türlerinin kuduz taşıyabildikleri doğru olsa da yarasalar çoğu insanın gözden kaçırdığı pek çok önemli ekolojik fayda sağlarlar.

10. Esasında 12,7 milyar yıl önce Güneş benzeri bir yıldız etrafında şekillenen Methuselah gezegeni, evrendeki pek çok olaya tanıklık etmiş bilge bir yaşlı ruh gibi görünür.

E-mail

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir