Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi

Afyon Kocatepe Üniversitesi bünyesinde eğitim-öğretim faaliyetlerine devam eden sağlık Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Tıp Fakültesi ile 3 meslek yüksekokulu ve 1 yüksekokulun ayrılmasıyla sağlık temalı bir üniversite olarak kurulan Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi, nitelikli sağlık eğitimi ile Türkiye’nin sağlık sektöründeki hizmet sunumuna katkı sağlamak, sağlık alanında hem akademik hem de bilimsel çalışmalar yapmak ve sağlık teknolojisi ile medikal ürün üretimine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Üniversite Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden ayrılarak kurulmuş olması nedeniyle yeni olmasına rağmen köklü fakülte ve yüksekokullar ile hizmet veren nadir üniversitelerdendir.

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin bulunduğu Afyonkarahisar, Türkiye’de kavşak noktasında olan şehirlerden biridir ve ulaşım yönünden avantajlı bir konumdadır. Ayrıca şehirdeki jeotermal kaynak ile konaklama tesisleri ve doğal bitki örtüsü önemli bir potansiyel oluşturmaktadır. Bu nedenle üniversiten, sağlık temalı olarak kurulan üniversiteler içinde coğrafi olarak avantajlı bir konumdadır.

Sağlık alanında hem güncel hem de bilimsel veriler ile geliştirilen tedavi yöntemlerinin uygulandığı Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde Afyonkarahisar’ın potansiyeli doğrultusunda kurulan rehabilitasyon havuzlarında termal tedavi uygulanmaktadır. Dünyada uzun yıllardır kullanılan kaplıca tedavisi, alanında uzman akademisyen ve fizik tedavi uzmanları tarafından fizik tedavi teknikleri doğrultusunda uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyesinde hizmet veren GETAT Merkezi’nde geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları da yapılmaktadır. Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne bağlı akademik birimlerde eğitim alan fizyoterapist adayı öğrenciler kaplıca tedavileri konusunda da bilgi sahibi olma imkanına sahip olmaktadır. Ayrıca öğrenciler termal sağlık turizmi kapsamında kurulan konaklamalı yaşlı bakım merkezinde de yaşlı bakım teknikleri eğitimi alabilmektedir. Üniversitede eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra 25 öğrenci topluluğu ve 3 spor takımı ile sosyal aktiviteler gerçekleştirilmektedir.

Günümüzde 1 enstitü, 4 fakülte ve 3 meslek yüksekokulu ile hizmet veren ve nitelikli sağlık profesyonellerini yetiştiren Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde bulunan 22 önlisans programında 2640 öğrenci, 9 lisans programında 4035 öğrenci, 19 yüksek lisans programında 40 öğrenci ve 4 doktora programında 21 öğrenci eğitim almaktadır. Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde bulunan lisans ve önlisans programları tabloda verilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir