Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nin tarihi 1967-1968 akademik yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayan Ağrı Kız İlk Öğretmen Okulu’na dayanmakta olup bu okul 1977-1978 akademik yılında Eğitim Enstitüsü’ne dönüştürülmüştür. Tarihsel süreç içerisinde Eğitim Enstitüsü, Ağrı Eğitim Yüksekokulu olarak Atatürk Üniversitesi’ne bağlanmış ve sonrasında ise Ağrı Eğitim Yüksekokulu da Ağrı Eğitim Fakültesi’ne dönüştürülerek lisans düzeyinde eğitim-öğretim faaliyetinde bulunmaya devam etmiştir. 2007 yılına gelindiğinde Atatürk Üniversitesi bünyesinde hizmet veren Ağrı Eğitim Fakültesi “Ağrı Dağı Üniversitesi” olarak üniversite statüsü kazanmıştır.  Ağrı Eğitim Fakültesi’nin üniversite statüsü kazanmasıyla birlikte 2003-2004 akademik yılında yine Atatürk Üniversitesi’ne bağlı olarak eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayan Sağlık Yüksekokulu da Ağrı Dağı Üniversitesi’ne bağlanmıştır. 2008 yılında üniversiteye kampüsün yapımında önemli rol üstlenen İbrahim Çeçen’in ismi verilerek üniversitenin ismi “Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi” olarak değiştirilmiştir.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi; Azerbaycan, Çeçenistan, Gürcistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Rusya gibi ülkelerin üyesi olduğu Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin kurucu üyelerindendir. Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Incarnate Word Unıversıty de birliğin üyeleri arasındadır.

Merkez kampüs olarak Ağrı Şeker Fabrikası’nın eski kampüsü seçilen Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’ne bağlı akademik birimler için iyileştirme çalışmaları halen devam etmekte olup özellikle Ağrı’ya bağlı ilçelerde meslek yüksekokulları açılmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Yaklaşık 150 hektar alanda kurulmuş olan üniversitenin 16 spor tesisi, 1 spor takımı bulunmaktadır. Ayrıca öğrencilerin sosyal aktivitelere katılma imkanı bulabileceği 28 öğrenci topluluğu üniversite bünyesinde hizmet vermektedir.

Günümüzde 532 öğretim elemanı ile eğitim-öğretim faaliyetlerine devam eden Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde bulunan 38 önlisans programında 4333 öğrenci, 40 lisans programında 8290 öğrenci, 27 yüksek lisans programında 811 öğrenci ve 9 doktora programında 36 öğrenci eğitim almaktadır. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde bulunan lisans ve önlisans programları tabloda verilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir