İskenderun Teknik Üniversitesi

Ülkemizin Hatay ilinde yer alan bir devlet üniversitesi olan İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), 2015 senesinde kurulmuştur. Türkiye’de bulunan en yeni üniversitelerinden biri olan üniversite, öğrencilere mühendislik, fen bilimleri, işletme ve sosyal bilimler gibi pek çok alanda hem lisans hem de lisansüstü programlar sunmaktadır.

İSTE’nin asıl amacı, öğrencilere en güncel teknolojileri kullanarak öğrenme olanağı tanımak ve onları iş hayatına hazırlamaktır. Bunun için, İSTE’nin atölyeleri, modern laboratuvarları ve araştırma merkezleri vardır. Bunun dışında, öğrencilere işletme ve endüstriyel bağlantılar ile alakalı da destek sağlanmaktadır.

İSTE’nin öğrenci sayısı her geçen gün artmaktadır ve mevcut sayısı ise yaklaşık 10.000’dir. Üniversite kampüsü, İskenderun şehir merkezine yakın bir yerde bulunmaktadır ve modern tesisleri, yurtları, spor tesisleri ve öğrenci kulüpleri gibi öğrenci hayatını zenginleştiren imkanlara sahiptir.

Üniversitenin öğretim kadrosu, alanlarında uzman ve tecrübeli akademisyenlerden oluşmaktadır. Bunun dışında, öğrencilerin öğrenme sürecine aktif katılımını sağlayacak öğretim yöntemleri ve modern eğitim teknolojileri kullanılmaktadır.

İSTE’nin, uluslararası öğrencilere de kapısı her zaman açıktır ve yabancı dil programları sunmaktadır. Bunun dışında, öğrencilerin yurtdışında eğitim görmeleri ve araştırma yapmaları için farklı pek çok fırsatlar sunmaktadır.

İskenderun Teknik Üniversitesi, yeni kurulmuş bir üniversite olmasına karşın eğitim kalitesi bakımından ülkedeki öteki üniversiteler ile rekabet edebilecek düzeyde bir üniversitedir.

İSTE, öğrencilere teorik bilgiyi pratik uygulamalar ile birleştirebilecekleri olanaklar sunmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, öğrenciler laboratuvarlarda kolay bir şekilde pratik yapabilir, proje bazlı öğrenme metodu ile dersleri uygulamalı şekilde işleyebilir ve işletmeler ile iş birliği içinde gerçek projeler üzerinde çalışabilirler. Bu sayede öğrenciler, iş yaşamında karşı karşıya kalabilecekleri sorunlara çözüm üretme becerisi edinirler.

Bunun dışında, İskenderun Teknik Üniversitesi‘nin uluslararası akreditasyon kuruluşlarından aldığı akreditasyon belgeleri de eğitim kalitesinin üst seviyede olduğunu göstermektedir. Örnek vermek gerekirse, Mühendislik Fakültesi ABET (Accreditation Board for Engineering and Technology) tarafından akredite edilmiştir.

İskenderun Teknik Üniversitesi, yeni kurulmuş bir üniversite olmasından dolayı henüz dünya üniversiteleri sıralamalarında yer almamaktadır. Fakat Türkiye’deki üniversiteler arasındaki sıralamalarda yer almaktadır.

Üniversitelerin performanslarını ölçmek için kullanılan QS World University Rankings, Times Higher Education World University Rankings, ARWU Shanghai Ranking gibi dünya sıralamalarında İSTE henüz yer almamaktadır. Fakat, üniversiteler arasında yerel çapta yapılan sıralamalara göre İSTE, Türkiye’deki genç üniversiteler arasında iyi bir yerdedir.

Türkiye’deki üniversiteler içinde yerel olarak yapılmış olan sıralamalardan biri olan “Üniversite-Business World University Rankings” 2022 sıralamasında İskenderun Teknik Üniversitesi, Türkiye’de 102. sırada yer almıştır. Bunun dışında, 2022 senesinde açıklanan URAP (University Ranking by Academic Performance) sıralamasında İSTE, Türkiye’deki üniversiteler arasında 57. sırada yer almıştır.

Bununla beraber, İskenderun Teknik Üniversitesi hızlı bir şekilde gelişen bir üniversite olup, öğretim üyesi ve öğrenci sayısını artırmakta ve araştırma alanında önemli başarılar elde etmektedir. Bu sebeple, ilerleyen senelerde İSTE’nin dünya üniversiteleri sıralamalarında daha yüksek yerlerde yer alması beklenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir