Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

2011 yılında “Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi” ismiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlayan üniversiteye bağlı birimler 2017 yılında Sarıçam Kampüsü’nde hizmet vermeye başlamış ve 2019 yılında üniversitenin ismi “Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi” olarak değiştirilmiştir. Yükseköğretim Kurulu kararı doğrultusunda Havacılık ve Uzay Bilimleri alanında uzmanlaşan üniversitenin Sarıçam Yerleşkesinin kuzeybatısına yaklaşık 300 metre uzunluğunda İHA pisti inşa edilmiştir. Üniversitede öğrenciler hem eğitim alırken hem de Üniversitede eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yanı sıra bilim, kültür ve sanat alanlarında faaliyet gösteren öğrenci kulüpleri bulunmaktadır.  Üniversite bünyesinde faaliyet gösteren öğrenci kulüpleri öğrencilere hem sosyal aktivitede bulunma hem de toplumsal duyarlılıklarını geliştirme imkânı sağlamaktadır.

Avrupa Birliği programlarına aktif olarak katılım sağlayan Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde uluslararası temasların güçlendirilmesi ve hem öğrencilerin hem de akademik personelin yurt dışında eğitim imkânlarından faydalanmasını amaçlayan üniversite bu sayede küresel ölçekte tanınırlığını da artırmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda üniversitede eğitim alan öğrenciler; hem Farabi gibi yurtiçi ve Erasmus ile Mevlana gibi yurtdışı değişim programlarından hem de Avrupa Gönüllü Hizmeti ve Gençlik Değişim Projeleri’nden faydalanabilmektedir. Ayrıca İngilizce eğitimi “Pearson Assured” tarafından akredite edilerek kaliteli hale getirilmiş üniversite British Council tarafından yükseköğretim kurumları için geliştirilen “Yükseköğretimde İngilizce Eğitim Kalitesinin Geliştirilmesi Programı”nda Türkiye’de seçilen pilot üniversitelerden biridir.

Sarıçam Yerleşkesinde eğitim-öğretim faaliyetlerine devam eden Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde 421 akademisyen bulunmakta ve 20 lisans programında 3176 öğrenci, 38 yüksek lisans programında 899 öğrenci ve 8 doktora programında 117 öğrenci eğitim almaktadır. Adana Alparslan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde önlisans programı bulunmamakta olup bulunan lisans programları tabloda verilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir