Atılım Üniversitesi

Atılım Üniversitesi, 1996 yılında Türkiye’nin başkenti Ankara’da kurulmuş en eski vakıf üniversitelerinden biridir. Avrupa Standartlarında (Bologna Süreci) yüksek kaliteli eğitim sunan ve dünya üniversite sıralamasında tanınan Atılım Üniversitesi, AB tarafından diploma ek ödülü ile dünya çapında akredite dereceler ve diplomalar sunmaktadır.

Küresel, bölgesel ve konu açısından önde gelen kurumlara dayalı uluslararası sıralamalarda yer alan Atılım Üniversitesi, yenilikçi kurumlarıyla Türkiye’nin en önde gelen ve büyüyen vakıf üniversitelerinden biridir.

Atılım Üniversitesi, üniversitelerle staj, değişim ve uluslararası hareketlilik programlarına dayalı olağanüstü işbirlikleri sayesinde, bölgesindeki ve dünyadaki özel üniversiteler arasında iyi bilinen bir kuruluştur. Teorileri uygulamaya geçirmek için tam entegre eğitim ve öğretim ortamı perspektifinden uluslararası öğrenciler arasında dikkate değer bir üne sahiptir. Atılım Üniversitesi, çok uluslu ortamı ve katılımcı yaklaşımıyla hem eğitimde hem de kampüs yaşamında uluslararasılaşmayı teşvik etmektedir.

European Network for Accreditation of Engineering Education (ENAEE) tarafından Avrupa Mühendislik Programları Akreditasyonu (EUR-ACE) sertifikasını vermek üzere yetkilendirilmiş olan MÜDEK (Mühendislik Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği), Mühendislik Fakültesi’nde 8 bölümü akredite etmiştir.

Mütercim-Tercümanlık Bölümü ayrıca FEDEK (Fen Edebiyat, Fen-Edebiyat Fakültesi, Dil Fakültesi Tarih ve Coğrafya Müfredat Programları) akreditasyonu almıştır. Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü TURAK’tan (Turizm Talim ve Terbiye Kurulu Değerlendirme ve Akreditasyon) akreditasyonuna sahiptir. Yabancı Diller Yüksekokulu Temel İngilizce Bölümü (İngilizce Hazırlık Okulu) Pearson akreditasyonuna sahiptir.

Atılım Üniversitesi’nin programlarının çoğunda ana öğretim dili, uluslararası öğrenciler ve yerli öğrenciler için iyi bir eğitim seviyesi sağlayan hem lisans hem de lisansüstü bölümlerde İngilizce’dir. Ayrıca bazı programlarda Türkçe ikinci öğretim dilidir.

Atılım Üniversitesi’nin tüm fakülteleri, Ankara ilinin Gölbaşı ilçesinde bulunan İncek Kampüsü’nde olup Sosyal Bilimler Enstitüsü binası şehir merkezindedir. Ayrıca Esenboğa Havalimanı’nda uçuş eğitimi amaçlı Atılım Hangar bulunmaktadır. Üniversitenin belirtilen tesisler dışında kalan tüm birimleri İncek Kampüsü’nde yer almaktadır. Ayrıca kampüs içerisinde ilgili bölümlere göre çok çeşitli akademik makalelere ulaşmak için çevrimiçi kütüphane erişimi sağlamakta olup Ankara’nın 4. büyük kütüphanesine sahiptir.  Akademik birimlerin yanı sıra İncek Kampüsü’nde bulunan spor binasında fitness center, basketbol, ​​voleybol, masa tenisi ve bilardonun yer aldığı seçkin bir spor salonuna sahiptir. Ayrıca üniversitenin kampüste spor binasının yanında dinlenmek için yüzme havuzu, tenis kortları ve suni göl bulunmaktadır.

Atılım Üniversitesi, 150’den fazla son teknoloji laboratuvarı ve tüm dünyada 5 karşılaştırılabilir merkezden biri olan benzersiz Metal Şekillendirme Mükemmeliyet Merkezi (MFCE) ile önde gelen ve lider bir araştırma üniversitesidir. Öğrenci merkezli yaklaşımı teşvik eden üniversitede eğitim ve araştırma alanında uygulamalı eğitim verilmektedir. Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER), Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) işbirliğiyle Esenboğa Uluslararası Havalimanı’ndaki Havaalanı Projesi, bursiyerlere fon sağlayan araştırma destek programı olarak Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP), Araştırma Laboratuvarı Projeleri (ALP) yeni laboratuvarlar kurmak ve ileriye dönük araştırmalara dönüştürmek için fon sağlayan program ve lisans öğrencilerine fon sağlayan araştırma destek programı olarak Lisans Araştırma Projesi (LAP) Atılım Üniversitesi’nde sunulan araştırma ve teknoloji fırsatları arasındadır.

Avrupa, Kuzey Amerika, Afrika, Asya, Orta Doğu, Balkanlar, Körfez Bölgesi ve Kafkaslar dahil olmak üzere tüm dünyada 63’ten fazla farklı ülkeden 600’den fazla öğrencisi bulunan Atılım Üniversitesi, günümüzde 3 enstitü, 8 fakülte, 1 yüksekokul, 1 meslek yüksekokulu, 9 uygulama ve araştırma merkezi olmak üzere 22 birimde 512 öğretim görevlisi ile 9465 öğrenciye eğitim vermektedir. Atılım Üniversitesi’nde bulunan lisans ve önlisans programları tabloda verilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir