Biruni Üniversitesi

Biruni Üniversitesi 2014 yılında İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde kurulan bir vakıf üniversitesidir. İsmini Türk bilim insanı Ebu Reyhan El-Biruni’den alan Üniversitenin sloganı ise Bilimin Geleceği’dir. Üniversitenin kurucu vakfı ise Dünya Eğitim Vakfı’dır. Ayrıca üniversite de bölümlerdeki dersler İngilizce ve Türkçe olarak verilmektedir. Türkiye’nin en kapsamlı sağlık üniversitesi olarak nitelendirilen Biruni Üniversitesi’nin fakülteleri ve bölümleri hep sağlık alanından oluşmaktadır. Biruni Üniversitesi kampüsü İstanbul’un şehir merkezinde Topkapı surlarının karşısında, Avrasya Tüneli’ne yakın yerde konumlanmaktadır. Üniversite bünyesinde 7 adet spor tesisi, 12 adet spor takımı, 74 adet öğrenci topluluğu ve 37 adet sağlık alanında laboratuvarı bulunmaktadır. Biruni Üniversitesi’nin Kütüphanesi sağlık alanında tüm bilgileri karşılayacak zengin bir veritabanına sahip ve 3.530 m2’lik alana sahiptir. Biruni Üniversitesi’nde 6 adet fakülte, 1 adet enstitü, 1 adet meslek yüksekokulu, 50 adet bölümü ve 8 adet uygulama ve araştırma merkezi bulunmaktadır. Biruni Üniversitesi’nin 2021/2022 Akademik yılı verilerine göre toplam 11.202 öğrenci, 430 öğretim elemanı bulunmaktadır. Üniversitede 31 ön lisans programı, 28 lisans programı, 17 yüksek lisans programı ve 11 doktora programı bulunurken; birinci öğretimde 2.606 olmak üzere toplam 3.067 öğrenci ön lisans programında, 7.016 öğrenci lisans programında, 468 öğrenci yüksek lisans programında ve 111 öğrenci doktora programında eğitim almaktadır. Üniversite de bulunan toplam 430 öğretim elemanının 99’u profesör, 33’ü doçent, 57’si öğretim görevlisi, 46’sı araştırma görevlisi, 184’ü doktor öğretim üyesi ve 11’i yabancı uyruklu akademisyen olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Biruni Üniversitesi’nde 70 farklı ülkeden olmak üzere 1200 uluslararası öğrenci de eğitim almaktadır. Üniversite de yatay geçiş, dikey geçiş, çift ana dal ve yan dal uygulamaları yapılmaktadır. Üniversite akademik başarı bursları, tercih indirimi, sporcu indirimi gibi birçok çeşitli burslar ve indirimlerle de öğrencilere eğitim imkanı sağlamaktadır. Biruni Üniversitesi değişim programı olarak Erasmus+ Programı ile öğrencilerine uluslararası eğitim fırsatı sağlamaktadır. Biruni Üniversitesi 2016 yılında Küçükçekmece’de hizmet vermeye başlayan Tıp Fakültesi Hastanesi ve Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi olmak üzere 2 adet hastaneye sahiptir. Biruni Üniversitesi Hastanesi toplam153 yatak kapasitesine sahiptir. Toplam 500 sağlık personeli ile görev yapmaktadır.

Biruni Üniversitesinin kendine özgü 2 çeşit öğrenme yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan biri “Bir Bilgin Ol” yöntemi öğrencilerin öğrendikleri bilgilerin kalıcılığının artırılması ile ilgili bir yöntem iken, “Birdeha” yöntemi ise öğrencilerin katılımını sağlayarak bilgileri zamanında öğrenmesini sağlayan bir eğitim yötemidir. Biruni Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (BİR-SEM) adıyla öğrencilerin ve kurumların kendilerini geliştirebileceği çeşitli eğitimleri vermektedir. Ayrıca Üniversite de öğrencilerin kişisel gelişimlerini sağlayabileceği ve kariyer planlaması da yapabileceği bir Kariyer Merkezi’de faaliyet göstermektedir. Biruni Ar-ge/Teknoloji Transfer Ofisi (BİRATTO) ise üniversite ve sanayi işbirliği sağlamaktadır. 

Üniversite kampüsü ise engelli öğrenciler için engelsiz bir erişime uygun olacak şekilde tasarlanmıştır. Biruni Üniversitesi’nin Kampüsü ise Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ün 2022 yılı Engelsiz Üniversite Ödülleri’nde “Mekanda Erişilebilirlik Bayrağı” anlamına gelen “Turuncu Bayrak” ödülünün ve “Sosyal Kültürel Faaliyetlerde Erişilebilirlik” anlamına gelen “Mavi Bayrak” ödülünün hak sahibi olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir