Doğuş Üniversitesi

Doğuş Üniversitesi, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde 1997 senesinde kurulmuş özel bir üniversitedir. Doğuş Üniversitesi’nin ana kampüsü ise Acıbadem’de yer almaktadır.

Doğuş Üniversitesi, modern altyapısı, yüksek kaliteli eğitim programları, geniş çerçeveli kütüphanesi, laboratuvarları, atölyeleri ile tüm öğrencilere zengin bir eğitim tecrübesi sunmaktadır. Üniversite, 7 tane fakülte, 3 tane yüksekokul ve 1 tane enstitüden meydana gelmektedir.

Doğuş Üniversitesi’nin, ulusal ve uluslararası alanda pek çok akademik ortaklık ve işbirliği anlaşmaları da mevcuttur. Bu sayede öğrenciler, yurt dışında da staj yapma, eğitim alma ve araştırmalar yapma fırsatı yakalamaktadırlar.

Bunun dışında üniversite öğrencilerin kültürel ve sosyal gelişimlerine de oldukça önem vermektedir. Pek çok öğrenci kulübü, spor etkinlikleri ve çalışmaları düzenlemektedir. Bunun dışında, üniversitenin kampüsünde kantin, kütüphane, öğrenci ve sağlık merkezi vb. gibi pek çok hizmet sunulmaktadır.

Doğuş Üniversitesi, nitelikli eğitimi ve geniş olanakları ile öğrencilere oldukça başarılı bir eğitim kariyeri için ihtiyaç duyulan hemen hemen her şeyi sunmaktadır.

Doğuş Üniversitesi, üniversitelerin akademik başarıları, araştırma faaliyetleri, uluslararası işbirliği ve öğrenci memnuniyeti vb. gibi etmenlere göre yapılan sıralamalarda yüksek puanlar almaktadır. Fakat, üniversitelerin sıralaması, çeşitli kurumlar tarafından çeşitli pek çok kriterlere göre saptanmaktadır. Bu sebepten dolayı, Doğuş Üniversitesi’nin sıralaması kuruma göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Örnek vermek gerekirse, 2022 senesinde Times Higher Education (THE) tarafından yayınlanmış olan Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nda Doğuş Üniversitesi kendine yer bulamamıştır. Fakat, 2021 senesinde aynı kuruluşun “Genç Üniversiteler” kategorisinde 151-200 arası sıralamada yer almıştır.

Benzer biçimde, 2021 senesinde Quacquarelli Symonds (QS) tarafından yayınlanan Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nda Doğuş Üniversitesi kendine yer bulamamıştır. Fakat, QS tarafından yayınlanan “QS Türkiye Üniversiteleri 2022” sıralamasında Doğuş Üniversitesi 38. sırada yer almıştır.

Doğuş Üniversitesi’nin sıralaması, her sene değişkenlik gösterebileceği için, güncel sıralamaları üniversitenin resmi web sitesi ve sıralama kurumlarının web sitelerinden takip edebilirsiniz.

Doğuş Üniversitesi ayrıca öğrencilerin kültürel ve sosyal gelişimlerine de fazlaca önem vermektedir. Pek çok öğrenci kulübü, spor faaliyetleri ve etkinlikler düzenlenmektedir. Bunun dışında, üniversitenin kampüsünde kantin, kütüphane, öğrenci merkezi, sağlık merkezi gibi pek çok hizmet sunulmaktadır. Bütün bu etmenler, Doğuş Üniversitesi’ni tercih edilebilir kılan önemli sebepler arasındadır. Fakat, üniversite tercihi bireysel tercihlere, gereksinimlere ve hedeflere göre değişkenlik göstermektedir. Bu sebepten dolayı, öğrencilerin kendi ölçütlerine göre üniversiteleri araştırması ve değerlendirmesi de önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir