Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Türkiye’nin Erzincan şehrinde 2007 senesinde kurulmuştur. Üniversite, ismini Türkiye Cumhuriyeti’nin eski başbakanı ve Erzincan milletvekili olan Binali Yıldırım’dan almaktadır.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, 5 fakülte, 2 enstitü, 3 yüksekokul ve 2 meslek yüksekokulundan meydana gelmektedir. Bunun dışında, üniversitenin çatısı altında 1 tane araştırma ve uygulama merkezi, 1 tane kuluçka merkezi ve 1 tane teknoloji transfer ofisi gibi farklı araştırma ve geliştirme merkezleri de bulunmaktadır.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinde Türkçe eğitim verilmektedir ve lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde eğitim vermektedir. Üniversite bünyesinde Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi vardır. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, farklı burs ve finansal destek programları da sunmaktadır. Öğrenciler bunlar dışında sosyal ve kültürel etkinliklere, spor etkinliklerine ve farklı kulüplere katılma imkanına da sahiptirler.

Üniversitenin misyonu, bölgesel, hem ulusal hem de uluslararası çapta kaliteli bireylerin yetiştirilmesi, araştırma ve yayın çalışmaları ile bilgi üretimi yapmak, sosyal problemlere çözümler sunmaktadır. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, öğrencilerine kampüsünde yer alan yurt ile yurt olanağı da sunmaktadır. Üniversitenin kampüsü, şehir merkezine yakın bir konumdadır ve ulaşım oldukça kolaydır. Bunun dışında üniversite, sosyal, kültürel ve spor aktiviteleri için de olanaklar sunmaktadır.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Türkiye’de yeni kurulmuş bir üniversite olmasına karşın, bölgesinde oldukça önemli bir eğitim kurumuna dönüşmüştür. Üniversite, öğrencilere 50’nin üzerinde lisans, yüksek lisans ile doktora programı sunmaktadır.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’nin eğitim niteliği ile alakalı tam bir değerlendirme yapabilmek adına, öğrenci düşünceleri, mezunların iş piyasasındaki performansı, öğretim üyelerinin kalitesi, araştırma imkanları, ulusal ve uluslararası akreditasyonlar gibi pek çok etmenin değerlendirilmesi lazımdır.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, akademik kadrosunda bulunan öğretim üyelerinin büyük bir kısmı doktora derecesine sahip ve uluslararası seviyede yayınlar yapmaktadır. Üniversite, araştırma çalışmalarını desteklemek adına farklı araştırma merkezleri ve laboratuvarlar da kurmuştur. Bunun dışında, üniversite öğrencilerine staj ve iş olanakları sağlayarak, öğrencilerin mezuniyetten sonra kariyerlerine hazırlanmalarına da yardım etmektedir.

Üniversitelerin sıralamaları hem yapan kuruma hem de yıla göre değişiklik göstermektedir.

Times Higher Education (THE) ve QS World University Rankings gibi dünya genelinde bilinen sıralama kuruluşlarının sıralamalarında Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi halen yer almamaktadır. Fakat, ülkemizdeki üniversitelerin sıralamalarını saptayan kuruluşlar arasında olan URAP ve Webometrics benzeri kuruluşlar, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’ni sıralamalarında yer vermektedir. URAP 2020-2021 verileri doğrultusunda, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi ülkemizdeki bütün üniversiteler arasında 81. sırada yer almaktadır. Bunun dışında, Webometrics 2021 sıralamasında Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi ülkemizde 95. sırada ve dünya çapında ise 4879. sırada bulunmaktadır. Fakat, sıralama sonuçları zaman içerisinde değişiklik gösterebileceğinden dolayı, bu sıralamaların güncel olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir