Giresun Üniversitesi

Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde bulunan bir devlet üniversitesi olan Giresun Üniversitesinin geçmişi, 1982 senesinde Giresun Yüksek Öğretmen Okulu adı altında kurulması ile başlamıştır. Sonrasında takvimler 1992 senesini gösterdiğinde Giresun Meslek Yüksek Okulu ile birleşip Giresun Üniversitesi ismini almıştır.

Giresun Üniversitesi, eğitim kalitesi, tecrübeli öğretim kadrosu, yenilikçi kampüsleri ve zengin faaliyetleri ile öğrencilere oldukça geniş bir yelpazede eğitim ve öğrenim olanakları sunan bir üniversitedir. Giresun Üniversitesi, bugün 9 fakülte, 3 enstitü, 3 yüksekokul ve 12 meslek yüksekokulundan meydana gelmektedir. Bunun dışında üniversitede uzaktan eğitim programları da mevcuttur. Üniversitenin eğitim kadrosu, alanında uzman ve tecrübeli öğretim üyelerinden meydana gelmektedir.

Ana kampüsü Giresun’un merkezinde yer alan Giresun Üniversitesi’nin ayrıca, Bulancak, Eynesil ve Görele ilçelerinde de kampüsleri vardır. Üniversitenin kampüsleri modern donanımları olan laboratuvarlar, kütüphaneler, spor salonları ve yemekhaneler ile pek çok hizmet sunmaktadır.

Giresun Üniversitesi, farklı lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunmaktadır. Bunun dışında, öğrencilerine değişim programları ve staj olanakları da sunmaktadır. Giresun Üniversitesi, öğrencilerinin akademik başarılarına ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamak için pek çok sosyal, kültürel ve sportif faaliyet düzenlemektedir. Sonuçta, Giresun Üniversitesi, eğitim kalitesi,modern kampüsleri, tecrübeli öğretim kadrosu ve zengin faaliyetleri ile öğrencilere geniş bir yelpazede eğitim ve öğrenim olanakları sunan bir üniversitedir.

Giresun Üniversitesi‘nin akademik performansını ölçmek adına başvurulan pek çok sıralama bulunmaktadır. Bahsedilen sıralamalar içerisinde en yaygın olanları Times Higher Education World University Rankings, QS World University Rankings, Webometrics Ranking of World Universities ve URAP (University Ranking by Academic Performance) gibi sıralamalardır.

Fakat, Giresun Üniversitesi‘nin bahsedilen sıralamalarda bulunma durumu değişkenlik arz edebilmektedir. 2021 senesinde açıklanmış olan Times Higher Education World University Rankings ve QS World University Rankings listelerinde Giresun Üniversitesi bulunmaktadır.

Webometrics Ranking of World Universities 2021 sıralamasında ise Giresun Üniversitesi, ülkemizdeki bütün üniversiteler arasında 56. sıradadır. URAP 2020-2021 sıralamasında ise Giresun Üniversitesi, Türkiye’deki bütün üniversiteler arasında ise 58. sırada yer almaktadır.

Bahsedilen sıralamaların sonuçları üniversitelerin çeşitli yönleri ve kriterleri baz alınarak hazırlandığından dolayı tek bir sıralamanın bütün yönlerini içine almayabilir. Bu sebeple, öğrencilerin üniversiteleri tercih ederken sıralamalara yalnızca bir kriter olarak bakmamaları, bunun dışında diğer etkenleri de dikkate almaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir