İstanbul Kent Üniversitesi

İstanbul Kent Üniversitesi, İstanbul’un Bağcılar ilçesinde bulunan özel bir üniversitedir. 2016 senesinde kurulmuş olan üniversite kısa sürede başarılı bir eğitim kurumu haline dönüşmüştür.

İstanbul Kent Üniversitesi’nin ilk hedefi, öğrencilere modern, yenilikçi ve uluslararası kriterlere uygun bir eğitim sunmaktır. Bunun yanı sıra, üniversite çatısı altında 4 fakülte, 2 yüksekokul ve 1 enstitü vardır. Bunun dışında, İngilizce ve Türkçe olmak üzere pek çok lisans ve lisansüstü programı da bulunmaktadır.

Üniversitenin eğitim kadrosu, alanında uzman ve tecrübeli akademisyenlerden meydana gelmektedir. Bunun dışında, öğrencilerin pratik deneyim sahibi olmaları için staj, proje ve araştırma olanakları da sunulmaktadır.

Kampüsü modern ve donanımlı olan İstanbul Kent Üniversitesi, çatısı altında eğitim alan öğrencilere zengin bir sosyal yaşam olanağı da sunmaktadır. Spor tesisleri, kütüphane, öğrenci kulüpleri, faaliyetler ve daha pek çok imkan ile öğrencilerin üniversite hayatlarını daha keyifli hale dönüştürmelerine yardımcı olmaktadır.

İstanbul Kent Üniversitesi‘nin vizyonu, dünya genelinde bilgi üreten, paylaşan ve sorgulayan kişiler yetiştirmektir. Misyonu ise, öğrencilere kaliteli, etik değerlere sahip, çevreye duyarlı ve topluma yararlı bireyler olarak yetişmeleri adına gerekli eğitimi sağlamaktır.

İstanbul Kent Üniversitesi, eğitim niteliği ve öğrenci odaklı yaklaşımı ile ön planda olan bir üniversitedir. Üniversite, uluslararası kriterlerine uygun, yenilikçi ve modern eğitim anlayışını benimsemiştir. Bunun dışında, öğrencilerin pratik deneyim kazanması adına staj, proje ve araştırma olanakları da sunulmaktadır.

Üniversite, uluslararasılaşma faaliyetlerine da önem vermektedir. Bu doğrultuda, öğrencilerin yurt dışında eğitim almaları ve uluslararası deneyim kazanmaları adına pek çok program sunulmaktadır. Bunun dışında, uluslararası akademik işbirlikleri ve ortak programlar ile öğrencilere farklı kültürlerden öğrencilerle beraber eğitim alma olanağı da sağlanmaktadır.

İstanbul Kent Üniversitesi, eğitim niteliğini değerlendirmek adına değişik kalite güvence mekanizmaları kullanmaktadır. Bu mekanizmalar arasında, öğrenci memnuniyeti anketleri, öğrenci başarı durumu analizleri, mezunların takibi ve ulusal ve uluslararası akreditasyon süreçleri bulunmaktadır. Böylece, üniversitenin eğitim niteliğini devamlı olarak değerlendirilerek iyileştirme faaliyetleri yapılması amaçlanmaktadır.

Üniversitelerin sıralaması, farklı kuruluşlar tarafından farklı metotlar ile yapılmaktadır. Bu sebeple, İstanbul Kent Üniversitesi’nin sıralaması da farklı kuruluşlarda değişiklik gösterebilmektedir.

Örnek vermek gerekirse, 2022 senesinde QS World University Rankings tarafından yapılan değerlendirmede İstanbul Kent Üniversitesi, genel sıralamada yer alamamıştır. Fakat, öğretim niteliği, araştırma olanakları, uluslararasılaşma çalışmaları ve işveren algısı gibi ölçütlerde yüksek puanlar almıştır.

QS ve Times Higher Education gibi uluslararası kuruluşların sıralamaları haricinde, üniversitelerin ülke içerisindeki sıralamalarını saptayan kuruluşlar da vardır. Bahsedilen kuruluşlardan bir tanesi olan URAP (University Ranking by Academic Performance) tarafından yapılan 2021 sıralamasında İstanbul Kent Üniversitesi, ülkemizdeki üniversiteler arasında 57. sıradadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir