İstanbul Okan Üniversitesi

İstanbul Okan Üniversitesi, 1999 senesinde kurulmuş özel bir üniversitedir. İstanbul’un Anadolu yakasında, Maltepe, Kadıköy ve Kartal gibi semtlerde, modern kampüsleri vardır. Üniversite, nitelikli eğitim anlayışı, modern altyapısı ve kaliteli akademik kadrosu ile ön planda olan bir üniversitedir.

İstanbul Okan Üniversitesi, 9 fakülte, 2 yüksekokul ve 3 enstitüden meydana gelmektedir. 60’ın üzerinde lisans programı, 30’un üzerinde yüksek lisans programı ve doktora programları sunmaktadır. İlgili programların büyük kısmı İngilizce olarak öğretilmektedir.

Üniversitenin akademik kadrosu, tecrübeli ve alanında uzman profesörlerden meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra, dünya genelinde tanınmış akademisyenler de İstanbul Okan Üniversitesi çatısı altında görev almaktadır. Üniversitenin eğitim ve araştırma çalışmaları, yenilikçi teknolojiler ve modern altyapı ile desteklenmektedir.

İstanbul Okan Üniversitesi, öğrencilerin sosyal ve kültürel gelişimlerine de destek vermektedir. Öğrenciler, spor tesisleri, öğrenci kulüpleri, sosyal faaliyetler ve festivaller ile dolu bir hayat sunan canlı bir kampüs ortamında eğitimlerini devam ettirebilirler. Bunun yanı sıra, İstanbul Okan Üniversitesi, uluslararası öğrencilere yönelik de özel bir destek programı sunmaktadır.

Bunun yanı sıra, İstanbul Okan Üniversitesi, öğrencilerine geniş bir yelpazede lisans ve lisansüstü program sunmaktadır. Bahsedilen programlar, dünya kriterlerine uygun şekilde tasarlanmıştır ve öğrencilerin kariyerlerinde her zaman başarılı olmaları için gerekli olan bilgi ve becerileri kazanmalarını amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra üniversitenin akademik kadrosu, alanında uzman ve tecrübeli profesörlerden oluşmaktadır. Bahsi geçen öğretim üyeleri, öğrencilerin ihtiyaçlarını daha hızlı karşılamak adına devamlı olarak programları güncellemekte ve yenilikçi eğitim metodları kullanmaktadır.

İstanbul Okan Üniversitesi, Türkiye’de bulunan üniversiteler arasında oldukça önemli bir konuma sahiptir. Fakat, dünya sıralamalarında henüz çok yüksek bir yere sahip değildir. stanbul Okan Üniversitesi’nin son yıllarda sahip olduğu sıralamalar aşağıda verilmiştir:

2021 Türkiye Üniversite Sıralaması (URAP): 58.

2021 Türkiye Üniversite Sıralaması (Webometrics): 33.

2022 QS Dünya Üniversite Sıralaması: 1001+.

2022 Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması: 1001+.

Sıralamalar, pek çok farklı ölçüt ve kriter üzerinden saptanmaktadır. Örnek vermek gerekirse, öğretim üyesi niteliği, araştırma niteliği, uluslararası işbirliği ve mezunların istihdam imkanları gibi ölçütler, üniversitelerin sıralamalardaki yerleri üzerinde etkili olan faktörlerdir. İstanbul Okan Üniversitesi, sıralamaları iyileştirmek adına çalışmalarını hız kesmeden devam ettirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir