İstanbul Ticaret Üniversitesi

İstanbul Ticaret Üniversitesi, Türkiye’nin önde gelen özel üniversitelerinden bir tanesidir. İstanbul’un en merkezi yerlerinden bir tanesi olan, Beyoğlu’nda bulunan üniversite, modern ve yenilikçi bir eğitim anlayışıyla öğrencilere lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunmaktadır. 2001 senesinde kurulmuş olan üniversite  ve işletme, ekonomi, hukuk, mühendislik ve iletişim gibi çeşitli alanlarda lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunmaktadır.

İstanbul Ticaret Üniversitesi‘nin eğitim dili Türkçe’dir ve ayrıca üniversite, uluslararası öğrencilere de kapılarını açmaktadır. Bunun yanı sıra, öğrencilerin kariyer hedeflerine uygun şekilde İngilizce hazırlık sınıfı ile İngilizce lisans programları da bulunmaktadır.

İstanbul Ticaret Üniversitesi, yerel ve uluslararası akreditasyonlara sahip bir üniversitedir. Öğrenciler, üniversitenin kaliteli eğitim kadrosunun sunduğu teorik ve pratik dersler ile donatılmaktadır. Bunun dışında, öğrencilerin yurt dışı programları, staj olanakları, öğrenci kulüpleri, spor faaliyetleri ile kültürel etkinlikler gibi pek çok fırsat sunulmaktadır.

İstanbul Ticaret Üniversitesi, öğrencilerine teorik bilgi dışında pratik tecrübe kazandırmayı da amaçlamaktadır. Bu kapsamda, öğrenciler staj yapma ve iş hayatı ile etkileşime geçme imkanlarına sahip olurlar. Üniversite, bunun yanı sıra öğrencilerinin bireysel ve profesyonel gelişimlerine destek olmak adına pek çok sosyal ve kültürel faaliyet de düzenlemektedir.

Üniversitelerin sahip oldukları sıralamalar, farklı kuruluşlar tarafından pek çok kriter göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. İstanbul Ticaret Üniversitesi, pek çok sıralama listesinde yer almaktadır ve bahsedilen sıralamaların bir bölümü aşağıdaki gibidir:

2021 U.S. News & World Report Best Global Universities sıralamasına göre İstanbul Ticaret Üniversitesi, Türkiye’de bulunan üniversiteler arasında 115. sırada yer almıştır.

2021 QS World University Rankings sıralamasında İstanbul Ticaret Üniversitesi, Türkiye’de 65. sırada yer almaktadır.

2021 Times Higher Education World University Rankings sıralamasına göre İstanbul Ticaret Üniversitesi, Türkiye’de 101-125 bandında yer almaktadır.

Yukarıda verilen sıralamalar, bir üniversitenin akademik performansını, araştırma çalışmalarını, uluslararası ortaklıklarını, öğrenci sayısını ve mezunlarına olan istihdam başarısını göz ardı etmeyen farklı standartlar dikkate alınarak yapılmaktadır. Fakat, sıralamalar yalnız başına bir üniversitenin kalitesini saptamak için yeterli olmayabilir ve üniversitenin kalitesini belirlemek için başka faktörler de değerlendirilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir