Kadir Has Üniversitesi

Kadir Has Üniversitesi, 1997 senesinde İstanbul’da kurulmuş olan özel bir üniversitedir. İsmini, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün yakın arkadaşı, iş insanı ve hayırsever Kadir Has’tan almıştır.

Üniversitenin eğitim dili İngilizce olup, 5 farklı fakültede lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunmaktadır. Bahsedilen fakülteler; İşletme, Mühendislik ve Doğa Bilimleri, İletişim, Hukuk ve Sanat ve Tasarım fakülteleridir. Bunun yanı sıra İstanbul Bilgi Üniversitesi ile birlikte, Kadir Has Üniversitesi tarafından yönetilen İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi de vardır.

Kadir Has Üniversitesi’nin öğrencilerine geniş bir eğitim olanağı sağlayan pek çok öğrenci kulübü, spor faaliyetleri, kültürel faaliyetler ve öğrenci değişim programları da vardır. Üniversite, bunun yanı sıra öğrencilerine lisans eğitimi sürecinde “ikinci bir yabancı dil” öğrenme olanağı da sunmaktadır.

Kadir Has Üniversitesi, uluslararası alanda bilinen bir üniversite olup, dünya çapında pek çok üniversite ille işbirliği ve ortak projeler yürütmektedir. Bunlar arasında Erasmus programları, çift diploma programları, uluslararası konferanslar ve araştırma projeleri yer almaktadır.

Kadir Has Üniversitesi’nin öğretim kadrosu, uluslararası alanda bilinen ve saygın akademisyenlerden oluşmaktadır. Üniversite, öğrencilerine modern ve teknoloji odaklı bir eğitim sunmaktadır. Bu sebeple, mezunları iş hayatında çok sayıda başarılı kariyere sahip olmuştur.

Kadir Has Üniversitesi, eğitim kalitesi bakımından Türkiye’de bulunan önde gelen üniversiteler arasındadır. Üniversite, öğrencilerine modern ve teknoloji odaklı bir eğitim sunmakta, bunun yanında uluslararası kriterlere uygun programlar geliştirmekte ve uygulamaktadır.

Kadir Has Üniversitesi’nin öğretim kadrosu, uluslararası alanda bilnen ve saygın akademisyenlerden oluşmaktadır. Bahsedilen akademisyenler, öğrencilere geniş bir disiplinler arası perspektif kazandırmayı hedeflemektedir. Bunun yanı sıra, üniversitenin öğretim kadrosu, öğrencilere teorik bilginin dışında uygulamalı beceriler de kazandırmak adına çaba göstermektedir.

Kadir Has Üniversitesi, lisans ve lisansüstü programlarında yüksek kaliteli eğitim sunmakta, öğrencilerine uluslararası bağlantıları ile farklı kültürlerle ve dünya genelindeki diğer öğrenciler ile etkileşim olanağı sunmaktadır. Üniversitenin öğrenci merkezli yaklaşımı, öğrencilerin kariyerlerine ilişkin gelişimlerini desteklemekte ve mezunları iş hayatında başarılı bir kariyere sahip olmalarını sağlamaktadır.

Kadir Has Üniversitesi, dünya üniversiteleri sıralama kuruluşları tarafından değerlendirilmektedir. 2022 senesi itibariyle, QS World University Rankings’e göre Kadir Has Üniversitesi dünya çapında 801-1000 arası sırada yer almaktadır. Bunun yanı sıra, Times Higher Education World University Rankings’e göre de Kadir Has Üniversitesi dünya çapında 1001+ sıralamasında yer almaktadır. Üniversite, Türkiye’nin en iyi özel üniversiteleri arasında yer almaktadır. Fakat, sıralamaların devamlı olarak değişebildiği ve farklı ölçütlere göre farklı sonuçlar verdiği göz önünde bulundurulmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir