Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi, Türkiye’nin Kahramanmaraş ilinde yer alan bir devlet üniversitesidir. 2007 senesinde kurulmuş üniversite, hızla bölgesinin önde gelen eğitim kurumlarından birine dönüşmüştür. Üniversite, 9 fakülte, 2 yüksekokul, 5 meslek yüksekokulu ve 12 araştırma merkezinden oluşmaktadır. Aşağı yukarı 40.000 öğrencisi olan üniversite, geniş bir öğrenci yelpazesine eğitim vermektedir.

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi, pek çok alanda lisans ve lisansüstü programları sunmaktadır. Bu alanlar arasında mühendislik, fen bilimleri, sosyal bilimler, sağlık bilimleri, eğitim ve iletişim bulunmaktadır. Bunun dışında, üniversite devamlı olarak yeni programlar eklemekte ve eğitim kalitesini yükseltmek adına çalışmaktadır.

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi, öğrenci odaklı bir yaklaşım benimsemekte ve öğrencilerin gereksinimlerine göre eğitim programları sunmaktadır. Bunun yanı sıra, öğrencilerin kültürel, sosyal ve sanatsal gelişimlerine de önem vermektedir. Bu sebeple, üniversite pek çok öğrenci kulübü ve sosyal aktivite sunmaktadır.

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi, eğitim kalitesi bakımından önemli çalışmalar yürüten ve bu alanda devamlı gelişim gösteren bir üniversitedir. Üniversite, öğrencilerin akademik ve sosyal yaşamlarını destekleyerek onların başarılı bir kariyere sahip olmalarına yardım etmektedir.

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi, alanında uzman öğretim kadrosu tarafından verilen dersler ile öğrencilerine teorik ve pratik bilgileri birlikte sunmaktadır. Bunun yanı sıra, laboratuvar ve staj gibi uygulamalı eğitimler ile öğrencilerin saha tecrübesi kazanmalarına olanak sağlamaktadır.

Üniversite, yerel ve uluslararası seviyede pek çok projeye imza atmaktadır. Öğrencilerin araştırma yapma becerilerini geliştirmelerine yardım eden araştırma merkezleri de vardır. Böylece öğrenciler, kariyerlerinde kendilerine yarar sağlayacak yetkinlikleri edinmektedirler. Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi, öğrencilerin kampüs yaşamına önem vermektedir. Üniversite çatısı altında pek çok sosyal ve kültürel etkinlik düzenlenmektedir. Bunun dışında, öğrencilerin spor yapmalarına imkan tanıyan tesisler de bulunmaktadır.

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi, Türkiye’deki üniversiteler arasındaki sıralamalarda farklı ölçütlere göre değişik pozisyonlardadır. Örnek vermek gerekirse;

2021 senesinde açıklanan URAP (University Ranking by Academic Performance) raporuna göre Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi, Türkiye’de yer alan bütün üniversiteler arasında 80. sıradadır.

2021 senesinde açıklanan Times Higher Education (THE) Dünya Üniversite Sıralaması’na göre Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi, ilk 1000 üniversite arasında yer almamıştır.

2021 senesinde açıklanan QS Dünya Üniversite Sıralaması’nda ise Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi yer almamaktadır. Fakat sıralamalar yalnız başına bir üniversitenin kalitesi ile alakalı yeterli bir bilgi vermezler. Üniversitenin sunduğu eğitim kalitesi, öğretim kadrosunun kalitesi, araştırma imkanları, öğrenci yaşamı gibi faktörler de dikkat edilmesi gereken unsurlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir