Kilis 7 Aralık Üniversitesi

Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Türkiye’nin güneydoğu bölgesinde bulunan Kilis ilinde yer alan bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin ismi, Kilis’in 7 Aralık 1921 tarihinde düşman işgalinden kurtuluşunu kutlamak adına “Kurtuluş Günü” olarak seçilmiştir. Kilis 7 Aralık Üniversitesi, 2007 senesinde kurulmuştur ve geniş bir kampüse sahiptir. Üniversitenin misyonu, öğrencilerine yüksek kaliteli eğitim ve araştırma olanakları sunarak onları yenilikçi ve toplumsal sorumluluğu olan liderler olarak yetiştirmektir.

Kilis 7 Aralık Üniversitesi‘nin sahip olduğu akademik yapı altı fakülteden oluşmaktadır: Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi. Bunun yanı sıra, üniversitenin çatısı altında yüksekokul ve meslek yüksekokulları da bulunmaktadır.

Üniversitenin öğrenci sayısı aşağı yukaru 10.000’dir ve üniversite hem ulusal hem de uluslararası düzeyde pek çok öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nin öğrencilerine sunduğu olanaklar arasında modern derslikler, laboratuvarlar, kütüphane, spor salonları, yurtlar ve öğrenci kulüpleri yer almaktadır.

Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nin misyonu. sunduğu ve vizyonu eğitim olanakları dikkate alındığı zaman, öğrenciler için tercih edilebilir kalitedeki üniversiteler arasında görülmektedir

Kilis 7 Aralık Üniversitesi, öğrencilerine yüksek kaliteli eğitim olanakları sunan bir üniversitedir. Üniversite, öğrencilere kaliteli ve çağdaş eğitim programları sunarak, onları iş yaşamında başarılı olmaları için hazırlamayı hedeflemektedir.

Üniversitenin akademik kadrosu tecrübeli ve alanında uzman öğretim üyelerinden meydana gelmektedir. Öğretim elemanları, öğrencilerin akademik gelişimini desteklemek adına öğrenciler ile yakından ilgilenmekte, onlara danışmanlık yapmakta ve eğitim süreçlerini yakından takip etmektedir.

Kilis 7 Aralık Üniversitesi, hem ulusal hem uluslararası düzeyde pek çok araştırma projesi yürütmekte ve bu projeler ile öğrencilerine araştırma yapma olanağı sunmaktadır. Bu sayede öğrenciler, teorikte edindikleri bilgilerini pratikte uygulama fırsatı yakalayabilmekte ve iş yaşamına hazırlanırken önemli bir tecrübe kazanabilmektedirler.

Üniversitenin modern eğitim teknolojileri ile donatılmış derslikleri, laboratuvarları ve kütüphanesi gibi fiziki imlanları da öğrencilerin eğitim kalitesini yükselten unsurlar arasındadır.

2021 senesi itibariyle, Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nin Türkiye’de bulunan üniversite sıralamalarındaki yeri aşağıdaki gibidir:

Times Higher Education (THE) Dünya Üniversite Sıralaması: 1001+

QS Dünya Üniversite Sıralaması: 1001+

CWUR Dünya Üniversite Sıralaması: 912

URAP Türkiye Üniversite Sıralaması: 25

Webometrics Dünya Üniversite Sıralaması: 1059

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir