10. Sınıf Biyoloji Konuları ve Müfredat

Lisede ikinci sınıfta yer alan Biyoloji konuları ile alakalı bilgi sahibi olmak istiyorsanız ya da bu konuya ilgi duyuyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Yazımıza başlamadan önce Biyoloji biliminin tanımına değinmek istiyoruz. Biyoloji özetle canlılar ile canlıların hayat döngülerini mercek altına alan bilim dalıdır. Diğer ismi Dirimbilimi olan biyoloji bilimi kendi arasında pek çok dala ayrılmaktadır. 10. sınıf biyoloji konuları ve müfredatını bitirdiğiniz takdirde bilhassa Genetik ve Ekoloji ile ile alakalı birtakım bilgilere sahip olacaksınız.

Biyoloji dersi çok fazla detay barındırması nedeniyle en fazla tekrar gerektiren derslerden biridir. Biyolojiyi tam manasıyla anlamak ve gerçek bir verim alabilmek için her bir konuya neden-sonuç ilişkisi kurarak yaklaşmak büyük önem taşımaktadır. Pek çok latince sözcüğün yer aldığı biyoloji dersinden bir başka verim elde etme yolu ise küçük notlar almaktır. Özellikle çok fazla tekrar gerektiren 10. sınıf biyoloji dersi konularının daha fazla akılca kalıcı olması için bu yöntemin faydası çok fazla olacaktır.

10. Sınıf Biyoloji Konuları 1. Dönem

10. sınıf öğrencileri ilk dönemde aşağıda verilen biyoloji konularının tamamından sorumludur.

 • 1. Ünite: Hücre Bölünmeleri
  • Mitoz ve Eşeysiz Üreme
  • Mayoz ve Eşeyli Üreme
 • 2. Ünite: Kalıtımın Temel İlkeleri
  • Kalıtım
  • Biyolojik Çeşitlilik

10. Sınıf Biyoloji Konuları 2. Dönem

10. sınıf öğrencileri ikinci dönemde aşağıda verilen biyoloji konularının tamamından sorumludur.

 • 2. Ünite: Kalıtımın Temel İlkeleri
  • Kalıtım
  • Biyolojik Çeşitlilik
 • 3. Ünite: Ekosistem Ekolojisi ve Güncel Çevre Sorunları
  • Ekosistem Ekolojisi
  • Güncel Çevre Sorunları ve İnsan
  • Doğal Kaynaklar ve Biyolojik Çeşitliliğin Korunması

Hem birinci hem de ikinci dönemde yer alan bazı konular bulunmaktadır. Bu durumun sebebi konunun uzunluğu sebebiyle ilk dönem bitmemiş olmasıdır.

TYT’de sorumlu olunan 10. sınıf Biyoloji konularına hakim olmak için not tutma alışkanlığı edinmek önemlidir. Her ders için öneml olan not tutma alışkanlığının biyoloji dersi için önemi daha fazladır. Çünkü biyoloji konuları çok fazla detay ve latince kelime barındırmaktadır. Bu noktada iyi bir not tutma becerisine sahip olmak konuların daha çabuk üstesinden gelebilme konusunda büyük fayda sağlayacaktır.

Bu konu ile alakalı bir başka önemli konu da 10.sınıf biyoloji konularını işlendiği andan itibaren düzenli olarak tekrar etmektir. Çünkü eksikleri zamanında farkedip üzerinden zaman geçmeden telafi etmek çok daha kolay ve etkili olacaktır. Ayrıca YKS’ye hazırlanma sürecinde de konuların sindirilerek çalışılmasından dolayı zaman kaybedilmemiş olacaktır. Tüm bu bahsedilen hususlar sebebiyle her konuya hassasiyetle yaklaşılmalı ve asla es geçilmemelidir.

Son olarak tüm konular hem işlendikten sonra hem de belirli aralıklarla düzenli olarak tekrar edilmelidir. Düzenli tekrarlar ezber yapmaktan çok daha faydalıdır. Her tekrar o an size zaman kaybı gibi gelse de bilgilerin çok daha kalıcı olmasını sağlayacaktır. Ezberleyerek ön belleğe atmaktan ziyade bilgileri tekrarlar hafızaya almak ve gerektiğinde eksiksiz kullanabilmek başta biyoloji dersi olmak üzere tüm derslerde oldukça önemlidir. Bu hususlara dikkat edildiği takdirde hedefinize emin adımlarla ulaşmış olacaksınız. Herkese iyi çalışmalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir