11. Sınıf Matematik Konuları ve Müfredat

Bu yazımızda akademik olarak başarı elde etmek, iyi bir üniversitede iyi bir bölüm kazanıp hedeflerine ulaşmak isteyenler için önemi büyük olan 11. sınıf  ve özellikle Matematik dersi konularından bahsedeceğiz. 11. sınıfa gelen ve hedefleri olan bir öğrencinin yıl boyunca verilmesi gereken matematik konularına hakim olması büyük önem taşımaktadır. 11. sınıfın ve tabiki 11.sınıf matematik konularının üniversite sınavının ikinci ayağı olan AYT içinde yeri başkadır. Çünkü 11. sınıf, lise eğitiminde alan seçiminin yapıldığı ve seçilen bölüme göre derslerin biraz daha derinlik kazandığı bir yıldır. Yani aslında bu sınıfta yavaş yavaş bir yıl sonraki  sınava da hazırlık yapılmaktadır ve bu durum birazda psikolojik açıdan baskı yapmaktadır. Ancak iyi ve planlı bir çalışma temposu ile 11. sınıf matematik konularına da hakim olmak zor değildir. Belirlediğiniz hedefe emin adımlarla ilerlediğiniz takdirde ulaşabilirsiniz. Şimdi ilk olarak 11. sınıf matematik konularından bahsedelim.

Tüm dersler ve matematik ders konuları her sene Milli Eğitim Bakanlığının belirlemiş olduğu müfredat ışığında düzenlenmektedir. Sınıf derecelerine göre doğru orantılı bir şekilde matematik ders konuları ve yoğunlukları da değişiklik göstermektedir. 2022-2023 eğitim- öğretim yılı içerisinde 11. sınıf matematik dersi toplamda 7 ünite ve 15 konudan oluşmaktadır. 11. sınıf matematik dersi konularına aşağıda yer verilmiştir.

Üniversite hayali olan ve buna yönelik çalışanlar için 11. sınıfın ve matematik dersinin önemi oldukça fazladır. Yukarıda bahsettiğimiz konulara yıl boyunca belli bir plan dahilinde çalışıldığı takdirde başarı da kaçınılmaz olacaktır. Zorlu sınav dönemini daha kolay atlatabilmek için aşağıda bahsedeceğimiz ders çalışma tavsiyelerine göz atabilirsiniz.

            Bilindiği üzere 11. sınıf boyunca öğrenilen matematik konularını sindirebilmek ve sınavda soru kaçırmamak için mümkün olduğunca fazla soru çözmek ve tekrar yapmak gerekmektedir. Zaman içinde önümüze çıkan her soruda sorulara daha farklı açılardan bakma kabiliyeti geliştirmiş olacaksınız. Çünkü ÖSYM de her sene soru tarzında değişikliğe giderek ezberden çok analitik düşünmeye iten mantık sorularına ağırlık vermeye başlıyor. Bu nokta da çevrenizdeki “benim 11. sınıf matematik konularım bitti” gibi söylemlerin aslında doğru olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Bunu söyleyen kişi ancak kendini kendırıyordur. Sınavlarda en iyi başarıyı elde edenlerin bile halen eksik konularının ya da görmedikleri soruların olduğunu aklınızdan hiçbir zaman çıkarmayın ve asla ben tamam hazırım diyerek rehavete kapılmayın, hedefe emin adımlarla ilerlemeye devam edin!

            Lise son sınıfa gelindiğinde türev, integral gibi konuları çalışırken bir yıl önceye yani 11. sınıfa dönüp matematik konularını da baştan öğrenmeye çalışmaya vaktiniz olmayabilir. Bu sebepten dolayı zamanında 11. sınıf konularını düzenli çalışarak sindirmek sizin faydanıza olacaktır. Çünkü aynı anda daha fazla şeyi öğrenmeye çalışmak ya da plansız çalışmak sizi strese sokarak hem yaşam kalitenizi hem de derslere olan hevesinizi dibe çekecektir. Unutmayin ki bu süreçte en önemli şey denge ve planlı çalışmadır.

            Son olarak sizlere belli bir çalışma kalıbı sunmak doğru olmayacaktır. Çünkü sizi sizden iyi tanıyan olamaz. Kendinizi nasıl rahat ve dinamik hissediyorsanız ona uygun bir plan hazırlayarak çalışmaya başlayabilirsiniz!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir