10. Sınıf Edebiyat Konuları ve Müfredat

Yazımıza devam etmeden önce edebiyat nedir? sorusunu yanıtlamak da fayda vardır. Edebiyat; düşünce, hayal, olay ya da duyguları dili kullanarak ve estetikliği ön planda tutarak anlatma sanatına verilen isimdir. Buradan da anlaşılacağı üzere sözel bir derstir ve diğer derslere nazaran edebiyat dersinde başarılı olmak için ezber kabiliyetinin yüksek olması gerekmektedir. Ancak sadece ezber yapmak da %100 başarı getiremez çünkü edebiyat dili güzel kullanabilmek, yaşananlara farklı bir perspektiften bakabilmek ister. Tüm bunlar sağlandığı takdirde başarı elde edilmiş olacaktır.

10. sınıftaki Edebiyat konularına bir önceki yılın devamı demek yanlış olmayacaktır. Konular her ne kadar derinlik kazansa da edebi türler hakkında bilgi verilmeye devam etmektedir. Bu sebepten dolayı da bu ders 10. sınıfta da herkesin görmesi gereken ortak dersler arasında yer almaktadır. Daha fazla uzatmadan Milli Eğitim Bakanlığının belirlemiş olduğu güncel müfredat ışığında hazırlanmış olan 10. Sınıf Edebiyat Konuları ve Müfredatı listesine göz atmakta fayda olacaktır.

Son olarak da lise sınavlarına ya da üniversite sınavlarına hazırlananların yukarıda bahsedilen  konulara hakim olmasının başarıya ulaşabilmesi adına her zaman yararlı olacağını belirtmek gerekmektedir. Çünkü YKS sınavının ikinci kısmı olan AYT Edebiyat konuları arasında 10. Sınıfta verilen Edebiyat dersi konuları da vardır. Unutmayın ki zorlu sınav süresince hangi konulardan sorumlu olduğunuzun bilincinde olmak sizi hedefe daha emin adımlarla ulaştıracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir