2022 Başlangıç Seviyesi TYT Fizik Kaynak Önerileri

Merhabalar,

Bildiğiniz üzere YKS’ nin ilk oturumu olan TYT’ de Fizik konuları, ilk iki yıl işlenen lise Fizik derslerini kapsamaktadır.  TYT’ nin 20 sorusu Fen Bilimleri Testi kapsamında sorulmaktadır. Bu 20 soru:

  • 7 Fizik
  • 7 Kimya
  • 6 Biyoloji

olarak dağılmaktadır. Yani kısaca, TYT’ ye giren öğrencilerin karşısına 7 Fizik sorusu çıkmaktadır.

TYT 2022’ de çıkacak Fizik konularını ve soru dağılımının nasıl olacağını öğrenmek için tıklayın!

Fizik dersinde öğrendiklerinizi mutlaka sorularla pekiştirmeniz gerektiğini biliyorsunuzdur. Çünkü TYT Fen Bilimleri Testi’ nin kapsamı, temel kavramları öğrenme ve uygulama becerisi üzerine kurulmuştur. Yani sadece formül ezberlemek yeterli gelmeyecektir.

Ayrıca soru sayısının az olmasından dolayı derse çalışma sürenizi kısmamanızı tavsiye ederiz. TYT’ de her net oldukça önemlidir. AYT veya YDT’ ye girmeden önce iyi bir TYT puanı, istediğiniz bölüme yerleşmenizde oldukça etkili olacaktır. Bu sebeple tüm TYT Fizik konulara hakim olmanızı ve mümkün olduğunca çok pratik yapmanızı öneririz.

Şimdi TYT Fizik çalışmalarına yeni başlayan ve temel becerilerini pekiştirmek isteyen öğrenciler için, başlangıç seviyesi TYT Fizik kaynak önerilerimize geçelim.

Eğer başlangıç seviyesinden daha iyi bir seviyede olduğunuzu ve temel bilgi ve becerileri edindiğinizi düşünüyorsanız orta seviye TYT Fizik kaynak önerilerimize göz atabilirsiniz.

İşte sizler için seçtiğimiz başlangıç seviyesi TYT Fizik kaynakları:

Okyanus Yayınları 40 Seans TYT Fizik

Bu kaynak başlangıç seviyesi için oldukça uygundur. Fizik’ te hemen hemen hiç net yapamayan öğrenciler dahi, kitabın konu anlatımı ve çözümlü örnekleri ile konuları kavrayıp daha sonra kitapta bulunan testleri çözerek netlerini artıracaklardır. Fizik temeli oluşturmak isteyenlere önereceğimiz bu kaynak, 480 sayfadan oluşuyor. Üstelik kitabın video çözümleri de bulunuyor.

Soru çeşitliliği bakımından oldukça yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Ancak başlangıç seviyesinde bir kitap olduğu için, öncelikle konuları pekiştirmeyi hedefliyor. Bu sebeple sınav için bu soruların basit olacağını düşünseniz dahi öncelikle bu kaynakla bir temel oluşturup daha sonra orta seviye diye nitelendirdiğimiz kaynaklara geçiş yapabilirsiniz. Aksi takdirde direkt orta veya zor seviye kaynaklarla uğraşmak motivasyonunuzu düşürüp vakit kaybetmenize sebep olacaktır.

Karekök Yayınları Fizik Sıfır

Bu yayınevinin “Sıfır” serisinden diğer kaynak öneri yazılarımızda da bahsetmiştik. Kaliteli ve görece zor sorularıyla tanıdığımız Karekök Yayınları, bu seride adından da anlaşılabileceği üzere bir derste “sıfır olan öğrencileri” hedef alıyor. Yani o ders için temeliniz ne kadar sağlam olmasa da gönül rahatlığı ile bu kaynağı edinebilirsiniz.

464 sayfadan oluşan kitabın anlatım tarzı, kullananlar tarafından “özel ders” deneyimine benzetiliyor. Orta seviyedeki kaynaklara geçmeden önce kendinizi geliştireceğiniz bir kaynak olarak, bu kitabı da edinebilirsiniz.

ENS Yayınları Destek Fizik TYT Soru Bankası

Yine başlangıç seviyesi için önereceğimiz bir diğer kaynak, 222 sayfadan oluşan Destek Fizik TYT Soru Bankası. Kitap soru bankası olarak geçse de video konu anlatımları bulunmaktadır. Unutulan ve öğrenilemeyen konular üzerinde durulan kitabın sorularının video çözümleri vardır. Bu video çözümlerde, soruların pratik çözümlerinin nasıl olabileceği de gösterilmiştir. Soruları doğru çözmüş olsanız dahi farklı bakış açıları kazanabilmek adına video çözümlere göz atabilirsiniz.

ÖSYM’ nin son yıllarda sorduğu “yeni nesil” olarak nitelendirdiğimiz soru tiplerine de uygun bir kaynaktır. Böylelikle, tam anlamıyla sınava hazırlık kaynağı olarak kullanılabilir.

Başlangıç seviyesi TYT kaynak önerilerimizin sonuna geldik. Umarız içlerinden bir kaynağı seçerek güzel bir Fizik temeli oluşturmanıza yardımcı olmuşuzdur. Herkese sağlıklı ve mutlu günler dileriz!

Birisi “2022 Başlangıç Seviyesi TYT Fizik Kaynak Önerileri” üzerinde düşündü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir