2022 İleri Seviye TYT Geometri Kaynak Önerileri

Sevgili öğrenciler,

Bu yazımızda, TYT Geometri için temelini pekiştirmiş ve zor sorular çözme konusunda kendini denemek isteyenlere kaynak önerilerinde bulunacağız.

Yüksek hedefleri olan öğrenciler için, ileri seviye ve kaliteli sorular çözmek oldukça önemlidir. TYT’ de puan türü olmaması sebebiyle; hangi alanda sınava girecek olursanız olun TYT netlerinizin iyi olması, sizi sıralamada öne taşır. Net artırmak için yapılacak en önemli şeylerden birisi ise farklı tarzda sorulara aşina olmaktır. Yani farklı kaynaklardan soru çözmek, çoğunluğunu doğru olarak kısa sürede çözebildiğiniz bir kaynağı bırakıp daha üst seviye sorularla kendinizi test etmeniz gerekir.

Kolaylıkla çözebildiğiniz tarzda sorulardan gereğinden fazla çözmek sizi bir adım ileriye götürmez. Elbette, bir soru tipini bir kere çözebildikten sonra bir daha test çözdüğünüzde o tarz soruları atlamaktan bahsetmiyoruz. Hız kazanmak için aynı tarz sorulardan da çözmek gerekir. Ancak sürekli bunu yaptığınızda, sadece vakit kaybetmiş olursunuz.

Orta seviyedeki kaynakları tamamladıktan ve TYT Matematik netleriniz 25 üzerine çıkmaya başladıktan sonra çözmenizi önerdiğimiz, size farklı bakış açıları katacak olan ileri seviye kaynakları derledik.

Kitaplar hakkında; yeni nesil sorular içerip içermemesi, videolu çözümü olup olmaması ve kaç sayfadan oluştuğu gibi bilgileri sizlerle paylaşacağız. Keyifli okumalar!

Acil Geometri TYT-AYT Soru Bankası

Geometri konularında belli bir seviyeye ulaşmış, daha zor sorularla kendini denemek isteyenlere önereceğimiz kaynaklardan birisi Acil Geometri soru bankası olacaktır. Kitapta eski ve yeni nesil Geometri soruları harmanlanmış şekilde karşınıza çıkmaktadır. Sorular, A ve A+ olarak ikiye ayrılmıştır. “A” sembolü ile göreceğiniz sorular eski tipte klasik Geometri sorularından oluşurken, “A+” sembolü ÖSYM tarzındaki yeni nesil soruları kapsamaktadır. Yeni nesil sorular, daha çok yorum isteyen ve şekillerden oluşan sorulardır. 431 sayfadan oluşan kitaptaki soruların video çözümleri bulunmaktadır. Çözemediği soruların nasıl çözüldüğünü öğrenmek isteyenler için, oldukça önemli bir özellik olduğunu söyleyebiliriz.

3D Yayınları TYT Geometri Soru Bankası

İleri seviye olarak nitelendirilebilecek kaynakta, orta ve ileri seviye sorular harmanlanmıştır. 304 sayfadan oluşmaktadır. Yayınevi isminden de anlaşılabileceği kitap 3 boyut olarak tasarlanarak piyasaya sürülmüştür. İlk boyut olarak; ilk 3 sorusu kolay, son 3 sorusu zor olacak şekilde oluşturulmuş testler vardır. İkinci boyutta, ÖSYM sorularından oluşan testler vardır. Üçüncü boyutta ise ilgili konudan karışık sorular bulunan tümevarım testleri vardır. Kitaptaki soruların video çözümleri de bulunmaktadır. Bu farklı boyutlarla isimlendirilen test çeşitleri ilginizi çektiyse ve çalışmanızı zevkli hale getireceğini düşünüyorsanız sizler için ileri seviyede ideal bir kaynak seçimi olacaktır.

Eğer bu seviye için uygun olmadığınızı düşünüyorsanız ve çoğunlukla orta seviye sorular içeren kaynaklar edinecekseniz, bu linke tıklayarak 2022 TYT orta seviye Geometri kaynak önerilerimize ulaşabilirsiniz.

Karekök Yayınları TYT Geometri Soru Bankası

Karekök Yayınları, kaliteli ve zorlayıcı sorularıyla bilinmektedir. Kitapta orta seviyede ve sınav seviyesinde sorular bulunduğu gibi sınav seviyesinin üzerinde kalan zor sorular da bulunmaktadır. Soru tiplerinin çoğunu görmek, kendini ileri seviye sorularla sınamak isteyenler için bu kaynağı önerebiliriz. Yine bu kaynakta da eski ve yeni tipteki soruların harmanlandığını söylemek mümkün. Kitabı kaynak olarak kullananlar tarafından, sınava girmeden mutlaka göz atılması gereken bir kitap olduğu ifade edilmektedir. Kitaptaki daha zor sorular, gereğinden fazla vaktinizi alsa bile farklı bakış açıları kazanmanız ve orta seviyedeki soruları daha hızlı çözmenizi sağlaması açısından kaynak olarak edinmenizi öneririz.

Karekök Yayınları’ nın “Çözümlü Geometri Zoru Bankası” da bulunmaktadır. Bu kitap hakkında, sizleri bu başlık altında bilgilendirmek istedik. Bu kitabı öneri olarak koymama sebebimiz; kitabın kapağında da “Olimpiyatlara Hazırlananlara” ifadesiyle belirtildiği üzere, fazlaca zorlayıcı olmasıdır. Piyasada bulabileceğiniz belki de en zor Geometri kaynağıdır. Bu kadar zor soruların sınavda çok görüldüğünü söyleyemeyiz. Ancak yüzdelik dilim olarak çok küçük bir kısmı hedefliyorsanız, en iyi üniversitelerin en iyi bölümlerinde olabilmek için bu tarz sorulara da göz atabilirsiniz.

351 sayfadan oluşan kitabın tamamını çözüp çözmemek elbette sizin kararınız ama çalışmalarına erken başlayanlar ve son olarak en zor sorularla kendini test etmek isteyenler, bu kaynaktan faydalanabilir. Tamamını çözmenin çok fazla vaktinizi alacağını düşünüyorsanız bile, kaynağı edindikten sonra bazen aralardan soru çözerek kendi sınırlarınızı zorlayabilirsiniz. En zor soruları çözmeye çalışmak, diğer sorulara olan bakış açınızı genişletir ve kolay soruları daha kısa sürede çözmenizi sağlar. Kitabın çıkarılış mantığının da bu şekilde olduğu söylenmektedir.

Umarız ileri seviye TYT Matematik kaynakları arasından kendinize uygun bir tanesini seçebilmişsinizdir. Siz de önermek istediğiniz kaynakları, bizimle ve diğer okuyucularla paylaşabilirsiniz. Herkese başarılar dileriz!

2022 İleri Seviye TYT Geometri Kaynak Önerileri” için 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir