2022 Orta Seviye TYT Tarih Kaynak Önerileri

Merhabalar,

Bildiğiniz üzere YKS’ nin ilk oturumu olan TYT’ de Tarih konuları, ilk iki yıl işlenen lise Tarih derslerini kapsamaktadır.  TYT’ nin 20 sorusu Sosyal Bilimler Testi kapsamında sorulmaktadır. Bu 20 soru:

  • Tarih: 5 soru
  • Coğrafya: 5 soru
  • Felsefe: 5 soru
  • Din Kültürü: 5 soru

olarak dağılmaktadır. Yani, TYT’ ye giren öğrencilerin karşısına 5 Tarih sorusu çıkmaktadır.

TYT 2022’ de çıkacak Tarih konularını ve soru dağılımının nasıl olacağını öğrenmek için tıklayın!

Tarih dersinde bilgilerinizin kalıcı olması için, bol bol soru çözmenizi öneririz. Çünkü bilgileri birbiri ile karıştırmak ve unutmak, çalıştığınız konularla ilgili soruları doğru cevaplayamamanıza sebep olabilir. Yeterince soru çözdüğünüzde Tarih dersindeki neden-sonuç ilişkilerini iyice kavramış olacaksınız. Böylelikle sınavlarda daha hızlı bir şekilde doğru cevaplar verebilir, netlerinizi artırabilirsiniz.

Ayrıca soru sayısının az olmasından dolayı, derse çalışma sürenizi kısmamanızı tavsiye ederiz. TYT’ de her net oldukça önemlidir. AYT veya YDT’ ye girmeden önce iyi bir TYT puanı, istediğiniz bölüme yerleşmenizde oldukça etkili olacaktır.

Şimdi TYT Tarih temelini oluşturmuş ve orta seviye kaynaklarla kendini üst seviyeye hazırlamak isteyenler için, kaynak önerilerimize geçelim.

Eğer orta seviye için hazır olmadığınızı ve temel oluşturacak kaynaklara ihtiyacınız olduğunuz düşünüyorsanız, başlangıç seviyesi TYT Tarih kaynak önerilerimize göz atabilirsiniz.

İşte sizler için seçtiğimiz orta seviye TYT Tarih kaynakları:

Yayın Denizi TYT TEK Serisi Tarih Soru Bankası

Yayın Denizi’ne ait TYT Tarih Soru Bankası, konulara göre sırayla ilerleyen, bol miktarda yorum gücü geliştirmeye odaklı sorulardan oluşmaktadır. TYT tarihten konuları bitirmiş, soru çözme yeteneğini geliştirmek isteyenler için, aynı zamanda yorum odaklı sorular görerek yorum yeteneğini pekiştirmek isteyen öğrencilerin tercih edebileceği bu kitap, soruların seviyesini incelediğimizde orta seviye kaynak kategorisine giriyor. Kitaptaki soruların video çözümü bulunmaktadır.

Hız ve Renk Yayınları Tarih Soru Bankası

Orta seviye TYT tarih kaynakları için önerebileceğimiz bir diğer kitap ise, Hız ve Renk Yayınları’ na ait TYT Tarih Soru Bankası. Kitabın içeriğini incelediğimizde ÖSYM tarzı ve yeni nesil soruları sık sık görebilmekteyiz. Toplamda 192 sayfadan oluşan kitap, basamaklı zaman yönetimini esas alarak hazırlanmış. Bu yöntem sayesinde tarih sorularını çözerken öğrencilerin hız kazanması hedeflenmiş. Kitapta bulunan testler mavi, kırmızı ve turuncu olmak üzere üç gruba ayrılmış. Bu gruplardan mavi test grubu, testin ilgili olduğu konuyu kapsamlı bir şekilde kavramınıza yönelik hazırlanan soruları içermektedir. Kırmızı gruptaki testler, yine testte yer alan ilgili konunun pekiştirilmesine ve kalıcı olmasına yönelik hazırlanmış sorulardan oluşuyor. Turuncu test grubu ise, ÖSYM tarzı soru tipleri ile sizi sınava yönelik hazırlamayı hedefliyor. Bütün bu özellikleriyle kapsamlı bir içeriğe ve işleyişe sahip olan bu kitapta, aynı zamanda Video çözüm özelliği de bulunmaktadır.

Palme Yayınları TYT Tarih Soru Bankası

Fen bilimleri için hazırladığı kitaplarla tanıdığım Palme Yayınları, TYT tarih kaynağı arayanlar için de karşımıza çıkıyor. İnternetteki yorumlardan yola çıkarak, öğretmenlerimizin önerdiği kaynaklar arasında yer alan bu kitap, orta seviye TYT tarih kaynağı arayanlar için tercih edilebilir bir kaynak olduğunu söyleyebiliriz. Kitapta yer alana soruları incelediğimizde, kitabın içeriğine dair ilk göze çarpan özellik farklı soru tiplerine yer verilmiş olmasıdır. Yeni müfredata uygun olarak hazırlanan bu kitap sayesinde, farklı türde sorular görerek, sınavda karşınıza çıkabilecek soru türlerini önceden deneyimleyebilirsiniz.

Şimdilik sizlere önereceğimiz orta seviye TYT Tarih kaynaklarının sonuna geldik. Daha fazla kaynak önerisi isterseniz veya diğer okuyucular için kaynak önerilerinde bulunmak isterseniz yorum bırakabilirsiniz. Hepinize başarılar dileriz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir