ALES Ders Çalışma Siteleri, YouTube Kanalları

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı), yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrosuna atanmak isteyenler ile Türkiye’de veya yurtdışında lisansüstü eğitim almak isteyenlerin katılarak belirli bir puan barajını aşmak zorunda oldukları bir sınavdır. Bu nedenle birçok aday ALES’ten yeterli puan alabilmek için kurslara katılmaktadır. Bazı adaylar da kurslara katılmak yerine online hazırlanmayı tercih etmektedir. Fakat ALES’e online hazırlanmayı düşünen adaylar genelde kendisine maksimum faydayı sağlayacak online platform konusunda kararsız kalmaktadır. Bu nedenle yazımızda ALES’e online çalışmayı düşünen adaylar için ders çalışma sitesi ve youtube kanalı önerisinde bulunacağız.

ALES Sayısal Bölüm Youtube Kanalları

Şifreli Matematik

Matematik çalışmaya sıfırdan başlamak isteyenler için uygun bir kanaldır. Abdül Aziz Gürbüz konuları matematiğe dair herhangi bir altyapısı olmayan kişilerin de anlayabileceği şekilde anlatmaktadır.

Link: https://www.youtube.com/user/abdulazizgurbuz

Şenol Hoca

Matematik altyapısı olmayan ve ALES konularına sıfırdan başlamak isteyenler için uygun bir kanaldır. Şenol Hoca matematik konularını yalın bir şekilde anlatmaktadır. Konu anlatımı veya soru çözümü ileri seviye matematik bilgisi olan adaylara yetersiz gelebilmektedir.

Link: https://www.youtube.com/c/senolhoca

Benim Hocam

Deniz Atalay konuları orta seviyede matematik bilgisi olan kişilerin rahatlıkla anlayabileceği şekilde anlatmaktadır.

Link: https://www.youtube.com/playlist?list=PL5kIOunpmSBN-wkC5zkMdHU3gPEG_mwTj

Ceyhun Hoca

Matematik ve Geometri konu anlatım ve soru çözüm videolarının bulunduğu bu kanalda yayınlanan videolara ilişkin ders notlarına da ayrıca http://www.ozelogrenci.com/ adresinden ücretsiz erişim sağlanabilmektedir.

Link: https://www.youtube.com/channel/UCJIlDVrWCFbmGORmrKPom8w/videos

ALES Sözel Bölüm Youtube Kanalları

Fulya Hoca

Konu anlatım ve soru çözüm videolarının bulunduğu bu kanalda konular çok detaya girmeden önemli konulara değinerek ve püf noktalar ile anlatılmaktadır. Bu nedenle her seviyeden adayın rahatlıkla takip edebileceği bir kanaldır.

Link: https://www.youtube.com/c/FULYAHOCA

Önder Hoca ve Ethem Hoca

ALES Türkçe konularının ayrıntılı bir şekilde anlatıldıktan sonra soru çözümü ile pekiştirildiği bu kanalda ayrıca soruda nasıl düşünmek gerektiğine değinilmekte ve püf noktalar verilmektedir.

Link: https://www.youtube.com/c/%C3%96nderHoca_EthemHoca

Rüştü Hoca

Türkçe sorularının çözüm yöntemlerinin anlatıldığı bu kanal özellikle sözel bölümde çok vakit kaybeden adaylar için uygun bir kanaldır.

Link: https://www.youtube.com/c/R%C3%BC%C5%9Ft%C3%BCHocaileT%C3%BCrk%C3%A7e

ALES Sayısal-Sözel Mantık Youtube Kanalları

Orkun Dikmen

Matematik konu anlatım videoları da bulunmasına rağmen özellikle sayısal-sözel mantık videoları ile ön plana çıkan bir kanaldır.

Link: https://www.youtube.com/c/OrkunDikmen

Aker Kartal

İSEM Yayıncılık kanalında Türkçe konu anlatım videoları bulunan Aker Kartal sözel mantık sorularını basit anlatımıyla ön plana çıkmaktadır.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=RhjRWjp1OeQ&list=PLO8WfbCjmR7V_mt4NPue88DLx_UBjYrBZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir