Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Türkiye’nin batısında, Çanakkale ilinde bulunan bir devlet üniversitesidir. Üniversite ismini, Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesinde büyük bir rol üstlenen Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıl dönümü olan 18 Mart’tan almaktadır. Üniversite, 1992 senesinde kurulmuştur. Üniversite, merkezi kampüsü dışında Biga, Çan, Gökçeada, Lapseki ve Terzioba kampüsleri ile beraber toplamda 6 kampüsten meydana gelmektedir. Bu kampüslerde aşağı yukarı 60.000 öğrenci eğitim görmektedir. Bugün 8 tane fakülte, 3 tane yüksekokul, 9 tane meslek yüksekokulu ve 3 tane enstitü ile öğrencilere lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunmaktadır. Bunlar haricinde 1 tane konservatuvar ve 1 tane sağlık uygulama ve araştırma merkezi ile beraber toplamda 25 tane akademik birime sahiptir. Üniversite bünyesinde aşağı yukarı 2.500 akademik personel görev yapmaktadır. Bunun dışında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü çatısı altında, pek çok araştırma merkezi ve uygulama merkezi de mevcuttur.

Üniversitenin kampüsü, aşağı yukarı 400 hektarlık bir alanda bulunmaktadır ve modern binalar, laboratuvarlar, kütüphaneler, spor salonları ve öğrenci kulüpleri vb. gibi öğrencilerin akademik ve sosyal gereksinimlerini giderebilecek pek çok imkan sunmaktadır. Bunun dışında, üniversitenin bünyesinde öğrencilere konaklama olanağı sunan yurtlar da mevcuttur.Üniversite, mühendislik, fen bilimleri, sosyal bilimler, sağlık bilimleri, güzel sanatlar ve spor bilimleri gibi çeşitli disiplinlerde lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunmaktadır. Her bölümde alanında uzman akademik personel görev yapmakta ve öğrencilere teorik ve pratik eğitim vermektedir. Bunun dışında, uluslararası öğrencilere de eğitim vermektedir ve farklı ülkelerden gelen öğrencileri de kabul etmektedir.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, dünya üniversiteleri sıralamasında henüz ilk 1000 arasında yer almamaktadır. Fakat, ülkemizin üniversite sıralama listelerinde bulunmaktadır ve ülkedeki öteki devlet üniversiteleri ile kıyaslandığında iyi bir konuma sahiptir. 2021 senesinde açıklanan URAP (University Ranking by Academic Performance) sıralamasında, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Türkiye’deki bütün üniversiteler içerisinde 42. sırada yer almıştır. Bunun dışında, 2021 senesinde Times Higher Education (THE) sıralamasında da kendine yer bulmuş ve dünya çapında 1000-1200 arası bir konumda yer almıştır. Öğrencilerin kalite ve memnuniyetine odaklanan QS Türkiye Üniversiteleri Sıralaması 2021’de Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, 151-160 arası bir konumda kendine yer bulmuştur. Fakat, üniversitenin sıralaması her sene değişebileceğinden dolayı en güncel bilgileri öğrenmek adına üniversitenin resmi web sitesinde ya da sıralama kuruluşlarının web sitelerinde araştırma yapmak önerilir. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, ulusal ve uluslararası seviyede pek çok işbirliği ve değişim programı yürütmekte ve öğrencilerine çeşitli kültürleri ve dilleri tecrübe etme fırsatı sunmaktadır. Bu sebepten dolayı, öğrencilerin uluslararası bir perspektif kazanmaları ve küresel dünyada rekabet edebilmeleri adına gereken yetkinlikleri geliştirmeleri amaçlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir