Çankaya Üniversitesi

Çankaya Üniversitesi, Türkiye’nin başkenti Ankara’da bulunan, öğrencilere uluslararası standartlarda eğitim olanağı sunan bir üniversitedir. 1997 senesinde kurulmuş olan Çankaya Üniversitesi, eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve toplumsal katkı alanlarında çalışma yürütmektedir. Üniversitenin eğitim programları, 7 tane fakülte ve 2 tane yüksekokulda verilmektedir. Fakülteler içerisinde Mühendislik ve Doğa Bilimleri, İletişim, Hukuk, Siyasal Bilgiler, İktisadi ve İdari Bilimler, Güzel Sanatlar ve Mimarlık, Eğitim Bilimleri yer almaktadır. Yüksekokullar ise yabancı dil ve turizm alanlarında eğitim vermektedir.

Üniversitenin öğrencilerine sağladığı olanaklar arasında yemekhane, yurt, spor salonları, kütüphane ve laboratuvarlar vb. gibi pek çok sosyal ve kültürel alan mevcuttur.  Bunun dışında Çankaya Üniversitesi, uluslararası öğrencilere yönelik İngilizce eğitim programları da sunmaktadır ve Erasmus+ ve Mevlana Değişim Programları ile öğrenciler, dünyanın pek çok ülkesindeki üniversitelerde eğitim alabilme olanağına sahip olmaktadır. Üniversitenin uluslararası bağlantıları, öğrencilerin çeşitli kültürleri tanıması ve dünya çapında iş imkanları yakalaması adına da büyük fırsatlar sunmaktadır. Üniversitenin kampüsü, modern mimarisi ve yeşil alanları ile dikkat çekmektedir. Kampüste öğrencilerin rahatça kullanabileceği spor salonları, kütüphaneler, laboratuvarlar ve yemekhaneler gibi çeşitli sosyal ve kültürel alan yer almaktadır. Üniversite, eğitim kalitesi, öğrenci odaklı yaklaşımı ve araştırma faaliyetleri ile öne çıkmaktadır. Bunun dışında, üniversite modern mimarisi ve yeşil alanları ile de dikkatleri toplamaktadır. Çankaya Üniversitesi, Türkiye’deki özel üniversiteler arasında saygın bir konuma sahiptir ve öğrencilerine çağdaş bir eğitim ortamı sunmaktadır.

Çankaya Üniversitesi, ülkemizdeki üniversitelerin sıralandığı farklı kuruluşlarca ele alınmakta ve farklı sıralamalarda farklı konumlara sahip olmaktadır. Bazı üniversite sıralama kuruluşları ve Çankaya Üniversitesi’nin bu kuruluşlarda aldığı sıralama sonuçlarından bazıları aşağıdaki verilmiştir:

QS Dünya Üniversite Sıralaması 2022: 1001+

Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması 2022: 1001+

U.S. News & World Report Best Global Universities Sıralaması 2022: 1142

Webometrics Dünya Üniversite Sıralaması 2022: 903

Yukarıda bahsedilen sıralama sonuçları, Çankaya Üniversitesi’nin dünya çapında en iyi üniversiteler arasında bulunmadığını göstermektedir. Fakat, Türkiye’deki üniversiteler içerisinde Çankaya Üniversitesi, nitelikli eğitim programları, araştırma çalışmaları ve öğrenci odaklı yaklaşımı ile yakından tanınan bir üniversite olarak göze çarpmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir