Çankırı Karatekin Üniversitesi

Çankırı Karatekin Üniversitesi, Türkiye’nin Karatekin isimli tarihi bölgesinde bulunan bir devlet üniversitesidir. Çankırı Karatekin Üniversitenin merkezi, Çankırı şehir merkezine aşağı yukarı 7 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Çankırı Karatekin Üniversitesi, 2007 senesinde kurulmuştur ve kısa süre içerisinde ülkemizin saygın üniversiteleri arasında yerini bulmuştur. Bugün itibariyle, çeşitli disiplinlerde lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunmaktadır. Üniversitenin ana fakülteleri içerisinde Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Fen Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi yer almaktadır.

Çankırı Karatekin Üniversitesi, Türkiye’deki diğer üniversiteler arasında oldukça iyi bir yere sahiptir. Üniversite, çağdaş bir eğitim ortamı sunmakta, araştırma çalışmalarına da büyük önem göstermektedir ve öğrencilerine kültürel ve sosyal etkinlikler sunmaktadır. Bunun dışında, üniversitenin ulusal ve uluslararası seviyede pek çok işbirliği programı bulunmaktadır. Üniversitenin eğitim niteliği, öğretim kadrosu, kampüs imkanları ve mezunlarına sağladığı olanaklar bakımından da iyi bir konumdadır. Bilhassa, mühendislik ile fen bilimleri alanlarında güçlü bir eğitim vermektedir. Bunun dışında, üniversitenin sağlık bilimleri fakültesi de oldukça yüksek bir eğitim kalitesine sahiptir.

Çankırı Karatekin Üniversitesi‘nin öğrenci sayısı devamlı olarak artmaktadır ve üniversite, öğrencilerine modern eğitim olanakları sunmaktadır. Üniversitenin kampüsü, modern laboratuvarlar, kütüphaneler, sosyal tesisler, spor salonları ve yurtlar gibi pek çok imkan sunmaktadır.

Üniversitenin öğrencileri aynı zamanda pek çok sosyal ve kültürel faaliyette de yer alırlar. Öğrenci kulüpleri, tiyatro toplulukları, spor takımları ve müzik grupları gibi pek çok farklı kulüp mevcuttur. Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin bir başka özelliği ise, lokal ve ulusal kalkınmaya katkı sağlamak için yürütülen araştırma faaliyetleridir. Üniversitenin araştırma merkezleri, pek çok alanda bilimsel araştırmalar yürütmektedir.

Çankırı Karatekin Üniversitesi, Türkiye’deki üniversiteler arasında her sene gerçekleştirilen sıralamalarda farklı konumlarda yer almaktadır. Bu durumun nedeni sıralama metodolojilerinin farklılıkları ve her sene değişen şartlar olabilir. Fakat genel manada, Çankırı Karatekin Üniversitesi, ülkemizdeki diğer üniversiteler arasında da oldukça iyi bir konuma sahiptir. 2021 senesinde Times Higher Education (THE) tarafından yapılan “Dünya Üniversite Sıralaması” ışığında, Çankırı Karatekin Üniversitesi listede kendine yer bulamamıştır. Fakat, 2021 senesinde Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında yapılmış olan “URAP Araştırma Performansı Sıralaması”na göre, Çankırı Karatekin Üniversitesi 97. sırada yer almıştır. Bunun dışında, üniversite kendi içerisinde de farklı fakülteler ve bölümler arasında sıralamalar yapmaktadır. Bahsedilen sıralamalar genellikle bölümün eğitim niteliği, öğretim kadrosu, öğrenci memnuniyeti, araştırma çalışmaları vb. gibi kriterlere göre saptanmaktadır. Fakat sıralamaların tek başına bir üniversitenin kalitesini saptamak adına yeterli olmadığını belirtmek gerekmektedir. Öğrencilerin tercih edecekleri üniversiteleri seçerken, yalnızca sıralama sonuçlarına değil, üniversitenin eğitim niteliği, öğrenci yaşamı, kampüs imkanları, mezunlarına sağladığı imkanlar vb. gibi ölçütleri de dikkate almaları büyük önem taşımaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir