En Etkili Not Alma Tekniği

Not almak, çalışma rutininin önemli bir parçasıdır. Not alan öğrenciler öğrendikleri materyali daha iyi anlarlar ve bu da testler ve kısa sınavlarda daha iyi notlar almalarını sağlayabilir. Ayrıca, daha önce sınıfta işlenen materyali pekiştirmenin yanı sıra ders sırasında ortaya çıkmamış olabilecek fikirleri belirlemenin de harika bir yoludur.

Notlar, okuduklarınızı hatırlamanın en iyi yoludur. Az önce okuduklarınızla ilgili önemli noktaları kaydetmek için hızlı, kolay ve etkili bir yöntemdir. Bilgileri daha iyi anlamanıza yardımcı olurlar ve ihtiyacınız olduğunda bilgiyi bulmanızı kolaylaştırırlar. Notlar ayrıca bilgileri özetlemek ve kendi çalışma kılavuzunuzu oluşturmak için de kullanılabilir. Bu, düşüncelerinizi düzenlemenize ve öğrendiklerinizi gözden geçirmenize yardımcı olabilir. Okurken veya dinlerken not almak, yeni bir şey öğrenmenin en iyi yollarından biridir.

Çoğu kişi tarafından not almak, öğrencilerin öğrenmesi için hayati bir beceri sayılmaktadır. Öğrencilerin not alma şekli, onların çalışma ve bilgiyi akılda tutma yetenekleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Ders çalışırken not almanın birçok farklı yolu vardır. Bazı insanlar derste söylenenleri veya bir ders kitabında okudukları şeyleri yazdıkları doğrusal notlar almayı tercih ederler. Diğerleri, kavramları kendi yollarıyla gösteren daha yaratıcı ve görsel notlar almayı tercih ediyor.

Şimdi size çalışmalarınız sırasında daha iyi notlar almanıza yardımcı olabilecek bir not alma tekniği anlatacağız.

Anahat Oluşturma

Anahat oluşturma, en sık kullanılan not alma yöntemlerinden biridir. Bu yöntem, not almaya başlamadan önce yazmak istediğiniz şeyin bir taslağını oluşturmayı içerir. Bu yöntemin aşağıdaki gibi birçok faydası vardır. :

– Yazınızdaki ana noktaların haritasını çıkarmanıza olanak tanır.

– Düşüncelerinizi rastgele yazmamanız için düzenlemenize yardımcı olur.

– Makale, rapor veya kompozisyon gibi bir yazı oluşturacaksanız, nerelere değinileceği ve başlıkların neler olacağı konusunda size genel bir yapı verir. Bu da onu daha okunaklı ve anlaşılır bir yazı ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Bu tarz bir yazı oluşturmuyorsanız dahi; notunuzu daha sonra kendiniz okuyacaksanız veya başka biriyle paylaşacaksanız düzenli bir konu anlatımı oluşturmanızı da sağlar.

– Geniş kapsamlı konuları veya fikirleri parçalara ayırarak daha anlaşılır hale getirir. Böylece çalışmanızı yaparken sıkılma, dikkatinizin dağılması gibi olumsuz ihtimaller düşecektir. Parça parça çalışabileceğiniz için, büyük bir konu bitene kadar hiçbir şeyi tamamlayamama hissi ortadan kalkacak ve motivasyonunuzu artıracaktır.

Bu yöntemi aşağıdaki direktifleri takip ederek uygulayabilirsiniz:

Büyük bir konuyu her bir başlığa odaklanabilmeniz ve özensiz bir çalışıp eksik bilgiler kalmasını engellemek için daha küçük parçalara ayırın. Defter veya not sayfanızda da oluşturduğunuz taslağı takip edin. Başlıkları atlamamaya özen gösterin. Ayrıntılı notlar almadan önce oluşturduğunuz bu anahat şemasını oluşturmak konuyu anlamaya daha çok yaklaşmanızı sağlar. Oluşturduğunuz şemayı takip ederek ne kadar ilerlediğinizi, hangi konuları anlayıp anlamadığınızı çok daha rahat bir şekilde tespit edebileceksiniz.

Akademik makalelerden proje raporlarına kadar birçok alanda kullanılabilecek bu yöntemi denerseniz, sizdeki sonuçlarını yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir