Ders Çalışmak İçin Motive Olmanın Yolları

Ders çalışmak tüm öğrencilere yüklenen sorumluluklardan birisidir. Film izlemek, oyun oynamak, sohbet etmek gibi aktiviteler dururken ders çalışmak için motive olmak her zaman için kolay olmayabilir. Hatta bazen elinde kitap ile masa başında saatlerce oturmak bile mümkün olabiliyor. Unutulmamalıdır ki motivasyon kaybedildiği gibi kazanılabilir ve kişi bazı yöntemlerle kendini motive edebilir. İşte öğrencilerin ders çalışabilmesi için motive olmasını sağlayacak bazı fikirler!

 • Ders Çalışabileceğin Bir Alan Hazırla

Ders çalışmaya başlamadan önce rahatsız edilmeyeceğin ve dikkatinin dağılmayacağı sessiz bir alan bul. Bu alan bir kütüphane, sessiz bir kafe, evin herhangi bir odası olabilir. Önemli olan dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak olmasıdır.

 • Ders Araç ve Gereçlerini Hazırla

Ders çalışmaya başlamadan önce ders esnasında ihtiyaç duyabileceğin bütün araç gereçleri (kalem, silgi, uç, kâğıt vb.) belirle ve hazırla. Bu sayede ders esnasında sürekli olarak araç gereç temin etmek için vakit kaybetmezsin.

 • Yakınında Su Bulundur

Su tüketimi insanların daha üretken olmalarını sağlar. Bu sebeple ders çalışırken yanında su bulundurman faydalı olacaktır.

 • Dikkat Dağıtıcı Şeylerden Uzaklaş

Ders çalışmaya başlamadan önce dikkatini dağıtacağını düşündüğün her şeyden uzaklaş ve rahatla. Kendini rahat hissedebildiğin kıyafetler giy, telefonunu sessize al ve kendinden uzaklaştır, çalışmak için ihtiyaç duymuyorsan bilgisayarını/tabletini kapat.

 • Çalışma Hedefleri Oluştur

Kendine somut ve ulaşılabilir çalışma hedefleri belirle. Örneğin; “Türkçeden 90 almam gerek” yerine “cümlenin ögelerini belirleyebileceğim” gibi hedeflerin olsun. Bu hedefe ulaştığında kendini başarılı hissedeceksin.

 • Kendini Ödüllendir

Belirlediğin hedefe ulaştığında kendini tebrik et ve başarını ödüllendir. Henüz çalışmanı tamamlamadıysan ödül sonrasında çalışmaya devam edeceğini unutma ve buna uygun olarak zamanlamanı ayarla. Mola için bir zaman dilimi belirle ve bu zaman dilimini aşma.

 • Çalışma Sonucu Elde Edeceklerini Düşün

Çalışmanın sonucunda elde edeceğin güzel ve olumlu kazançları düşün. Bu iyi bir not, kazanmak istediğin okulu/bölümü kazanmak gibi kazançlar olabilir. Çalışmak zaman zaman çok sıkıcı ve zorlayıcı olsa da güzel sonuçları hayal etmek ilerlemeni sağlayacaktır.

 • Çalışma Planı Hazırla

Ders çalışmaya başlamadan önce bir çalışma planın olsun. Çalışacağın günleri ve kaç saat çalışman gerektiğini planla. Bir plan çerçevesinde çalışmak kararlılığını artıracak ve çalışmanı kolaylaştıracaktır.

 • Çalışmayı Son Ana Bırakma

Çalışmayı son ana bırakmak seni strese sokacaktır. Önünde çalışmak için ne kadar zamanın olduğunu belirle ve çalışman gereken dersi bu zaman dilimine yay.

 • Düzenli Olmak İçin Özen Göster

Çalışma ortamının dağınık olması çalışmanı engelleyebilir. Temiz ve düzenli bir oda da çalışmak zihnine de iyi gelecektir.

 • Sosyal Desteğin Olsun

Bir arkadaş, bir aile üyesi veya kendini yakın hissettiğin bir tanıdığın ile zaman zaman iletişime geçmek iyi hissettirebilir. Elbette burada disiplini sağlamak ve zamanı iyi yönetebilmek oldukça önemli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir