Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Türkiye’nin Eskişehir şehrinde yer alan bir devlet üniversitesi olan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ), 1970 senesinde Eskişehir Yüksek Öğretmen Okulu olarak kurulmuş ve 1993 senesinde üniversiteye dönüştürülmüştür.

ESOGÜ, 7 fakülte, 3 yüksekokul, 5 enstitü ve 22 araştırma merkeziyle öğrencilere eğitim ve araştırma imkanı sunar. Aşağı yukarı 50.000 öğrencisi olan üniversitede hem lisans hem yüksek lisans hem de doktora programları vardır.

ESOGÜ’nün fakülteleri arasında; Eğitim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi bulunmaktadır.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, öğrencilere üst düzey kalitede eğitim ve öğretim imkanları sunan bir üniversitedir. ESOGÜ’nün enstitüleri, fakülteleri ve yüksekokulları, alanlarında uzman öğretim üyeleri tarafından yönetilmektedir.

ESOGÜ’nün, YÖK tarafından akredite edilmiş bir üniversitedir. Bunun dışında, ESOGÜ, Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) ile Balkan Üniversiteler Birliği vb. gibi uluslararası akademik kuruluşlara da üyeliği bulunmaktadır. ESOGÜ bünyesinde öğrencilere sunulan eğitim programları, dünya standartları ile uyumlu olacak biçimde tasarlanmaktadır. Üniversitenin öğretim üyeleri, öğrencilerin öğrenme süreçlerinde onlara rehberlik etmek için modern öğretim metotları kullanmaktadır. Bunun dışında, öğrencilerin pratik becerilerini büyük katkı sağlayacak staj ya da projeler gibi uygulamalı eğitim programları da mevcuttur.

ESOGÜ, araştırma çalışmaları ile oldukça önemli bir üniversitedir. Üniversitenin araştırma merkezleri içerisinde Moleküler Biyoloji ve Genetik, Çevre ve Sağlık, Atatürk ve Türk Dünyası Çalışmaları, Elektrikli Araçlar, Bilgisayar ve Bilgi Güvenliği, Savunma ve Güvenlik vb. gibi alanlar mevcuttur.

ESOGÜ, Eskişehir’in kültürel, tarihi ve sosyal bakımdan zengin bir şehir olması sebebiyle öğrencilere birçok farklı aktivite olanağı sunmaktadır. ESOGÜ’de eğitim gören öğrenciler, kampüs içerisinde ve dışarısında pek çok kültürel, sosyal, sanatsal ve sportif faaliyetler ile zaman geçirebilirler.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, ülkemizdeki üniversiteler arasında gerçekleştirilen sıralamalarda çoğunlukla ilk 50 içerisinde kendine yer bulmaktadır. Fakat sıralamalar arasında değişiklik olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, 2021 senesinde Times Higher Education (THE) Dünya Üniversite Sıralaması’na göre ESOGÜ, dünya çapında 1001+ sıralamasında yer almıştır. Yine 2021 senesinde, QS Dünya Üniversite Sıralaması’na göre ise ESOGÜ, dünya çapında 1001+ sıralamasında yer almıştır.

Türkiye’deki üniversite sıralamalarını ele aldığımızda ise ESOGÜ, 2021 senesinde yapılan Üniversite Sıralama Kurulu (USK) sıralamasında 23. sırada, 2021 yılı Türkiye Üniversite Sıralaması’nda ise 33. sırada yer almıştır. Bunun dışında, 2021 senesinde Webometrics tarafından yapılan Web Üniversite Sıralaması’na göre ESOGÜ, Türkiye çapında 15. sırada yer almıştır. ESOGÜ, bilhassa mühendislik, eğitim, fen bilimleri, iktisat ve işletme alanlarında güçlü bir eğitim ve araştırma programına sahiptir. ESOGÜ, öğrencilere sağladığı üst düzey kalitedeki eğitim imkanları ile bilinmektedir ve mezunları iş hayatında da başarıyı yakalamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir