Eskişehir Teknik Üniversitesi

Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ), Türkiye’nin Eskişehir ilinde yer alan bir teknik üniversitedir. 2018 senesinde kurulan üniversite, genç bir üniversite olarak hızlı bir şekilde büyümektedir. ESTÜ’nün gayesi, bilimsel, teknik ve sosyal alanlarda eğitim vermek, araştırma ya da uygulama yapmak, hem ulusal hem de uluslararası çapta bilimsel araştırmalar yapmak ve bu araştırmaların sonuçlarını toplumun faydasına sunmaktır.

Eskişehir Teknik Üniversitesi, öğrencilere güçlü bir teorik temel ve pratik tecrübe kazandırmak amacıyla modern bir eğitim anlayışı benimsemiştir. ESTÜ’nün sunduğu eğitim kalitesi, hem ulusal hem de uluslararası sınavlarda kazanılan başarılar ile de kanıtlanmıştır. Öğrenciler, mezuniyetten sonra başarılı kariyerlerine katkıda bulunacak yeterliliklere sahip olmak amacıyla oldukça kapsamlı bir eğitim almaktadırlar.

ESTÜ, mühendislik, fen bilimleri, sosyal bilimler, sağlık bilimleri ve sanat vb. gibi çeşitli disiplinlerde lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunmaktadır. Öğrencilerin pratik tecrübe edinebilmeleri adına pek çok laboratuvarlar, atölyeler ve uygulama merkezleri mevcuttur. Bunun dışında, öğrencilerin çeşitli kültürleri ve çeşitli dilleri öğrenmelerini sağlayan uluslararası değişim programları da vardır.

ESTÜ, farklı araştırma merkezleri ve laboratuvarlarıyla bilimsel araştırmalara öncüdür. Üniversitenin araştırma çalışmaları, bilim ve teknolojinin ilerlemesi adına büyük katkılarda bulunmaktadır. Bunun dışında ESTÜ’nün yenilikçi kampüsü, öğrencilerin kültürel ve sosyal etkinliklere katılabileceği pek çok imkan sunmaktadır. Öğrencilerin rahat ve güvenli bir ortamda hayat sürmeleri adına çağdaş yurtlar ve sosyal tesisler de bulunmaktadır.

ESTÜ’de, öğrencilerin eğitim yaşamları süresince desteklenmeleri için pek çok imkan sunulmaktadır. Öğrenciler, kariyer merkezi, danışmanlık hizmetleri, öğrenme merkezi, yabancı dil eğitimi,, öğrenci kulüpleri ile diğer sosyal faaliyetlere katılmak vb. gibi pek çok farklı kaynak ve olanaktan faydalanabilirler. ESTÜ’nün akademik kadrosu, alanların uzman ve nitelikli öğretim üyelerinden meydana gelmektedir. Öğrenciler, hem teorik bilgi hem de pratik becerileri birlikte öğrenerek, çeşitli disiplinlerde görev alan öğretim üyelerinin deneyimlerinden yararlanarak nitelikli bir eğitim alırlar.

ESTÜ, ülkemizde teknik eğitim veren öncü üniversitelerden biridir. Öğrenciler, alanında uzman öğretim kadrosu, yenilikçi altyapısı ve çeşitli disiplinlerde sunulan programlarıyla başarılı bir kariyere hazırlanabilirler.

Eskişehir Teknik Üniversitesi, ülkemizin genç üniversitelerinden biri olarak halen sıralamalarda fazlaca yüksek bir yere sahip değildir. Fakat, hızlı bir şekilde büyüyen ve gelişen üniversitenin ileriki dönemlerde daha yüksek sıralamalarda yer alması öngörülmektedir.

2021 senesinde açıklanan “URAP Araştırma Üniversiteleri Sıralaması”na göre ESTÜ, Türkiye’deki bütün üniversiteler arasında 38. sırada yerini almıştır. Bunun dışında, “Webometrics Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2021″de dünya çapında 12.878 üniversite arasında 3.471. sırada yerini almıştır.

ESTÜ’nün disiplinler arası sıralamaları ele alındığında ise hem lisans hem yüksek lisans hem de doktora programları bazında farklılıklar kaydedilmektedir. Bahsi geçen sıralamaların değişiklik göstermesi sebebiyle en güncel sıralama bilgisine ulaşabilmek adına üniversitenin resmi web sitesini ya da üniversite sıralama kuruluşlarının web sitelerini takip etmek tavsiye edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir