Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, 2010 senesinde İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan Fatih ilçesinde kurulan özel bir üniversitedir. Fatih Sultan Mehmet Vakıf tarafından kurulan üniversite, adını da Osmanlı padişahlarından biri olan Fatih Sultan Mehmet’ten almıştır.

FSMVÜ, 6 fakülte, 2 yüksekokul, 1 meslek yüksekokulu ve 2 enstitüden meydana gelmektedir. FSMVÜ’nün eğitim dili Türkçe’dir. Üniversitenin vizyonu, hem ulusal hem de uluslararası alanda nitelikli eğitim ve araştırma yaparak, toplumun kültürel, sosyal ve ekonomik gelişimine büyük katkıda bulunmaktır. Ayrıca, üniversite öğrencilerine geniş bir kültürel ve sosyal faaliyet yelpazesi sunarak öğrencilerin bireysel ve toplumsal gelişimine de önem göstermektedir.

FSMVÜ’nün kampüsü, İstanbul’un hem tarihi yerlerine hem de ulaşım ağlarına fazlaca yakın bir konumdadır. Kampüs, yenilikçi eğitim imkanları, laboratuvarlar, kütüphane, spor tesisleri, konferans salonları ve öğrenci konaklama birimleri vb. gibi pek çok olanağa sahiptir.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, nitelikli eğitim veren özel üniversitedir. Üniversite, öğrencilerine güçlü bir teorik bilgi dışında, uygulama becerileri de kazandırmayı amaç edinmiştir ve bu yönde bir müfredat sunmaktadır. Bunun dışında, üniversite, öğrencilerine uluslararası düzeyde bir eğitim sunmak adına uluslararası ortaklıklar kurmakta ve yabancı öğretim üyelerini davet etmektedir.

FSMVÜ’nün eğitim niteliğini yükseltmek adına pek çok çalışma gerçekleştirilmektedir. Örnek vermek gerekirse, öğretim elemanları, öğrenci başarısını yükseltmek adına devamlı eğitimler almakta ve eğitim materyallerini de her geçen gün geliştirmektedir. Bunun dışında, öğrencilerin mesleki gelişimlerine katkı sağlamak için, öğrencilerin staj yapmaları ile iş dünyasıyla bağlantı kurmaları desteklenmektedir. Bununla beraber, eğitim niteliği her zaman öğrencilerin gereksinimlerine ve beklentilerine bağlı şekilde değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebeple herhangi bir üniversiteye gitmeden önce yeterli araştırmayı yapmak ve tercihlerinizi bu doğrultuda belirlemek oldukça önemlidir.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, ülkemizdeki üniversiteler arasında üniversitelerin sıralandığı pek çok liste ve değerlendirme kuruluşu tarafından değerlendirilmektedir. Fakat, kuruluşlar, yıllar ya da kriterler değişiklik gösterdikçe sıralamalardan elde edilen sonuçları değişebilmektedir. Bazı kuruluşlar, eğitim niteliği, araştırma çalışmaları, öğrenci-öğretim üyesi oranı, uluslararası düzeyde işbirliği ve mezunların istihdam durumu vb. gibi etmenlere göre sıralama yaparken, bazı kuruluşlar bilhassa bilimsel araştırma ile yayınlar üzerinde durmaktadırlar. Bhasi geçen sebepten dolayı, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin sıralaması ile alakalı yalnızca bir cevap vermek güçtür. Fakat, üniversite Türkiye’de bulunan özel üniversiteler arasında oldukça saygın bir konuma ve yüksek eğitim standartlarına sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir