Fenerbahçe Üniversitesi

İstanbul’un Anadolu Yakasında, Kadıköy ilçesinde yer alan özel bir üniversite olan Fenerbahçe Üniversitesi, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün desteği ile beraber 2016 senesinde kurulmuştur.

Fenerbahçe Üniversitesi‘nin akademik birimleri arasında Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, İşletme Fakültesi ve İletişim Fakültesi bulunmaktadır. Bunun dışında, üniversite bünyesinde Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile Sosyal Bilimler Fakültesi de yapım aşamasındadır.

Fenerbahçe Üniversitesi’nin vizyonu, öğrencilerine modern bir eğitim imkanı sunarak onları topluma yararlı, liderlik vasıfları bulunan bireylere dönüştürmektir. Üniversitenin misyonu ise, bilimsel araştırma ve eğitim çalışmaları ile toplumsal problemlere çözüm üretmek ve sürdürülebilir bir gelecek adına çalışmalar yürütmektir.

Üniversite Eğitimde kullanılan teknolojik altyapısıyla da öne çıkmaktadır. Fenerbahçe Üniversitesi, yenilikçi eğitim yöntemleri, akademik kadrosu, akıllı sınıflar, online ders materyalleri, interaktif uygulamalar, araştırma merkezleri ve donanımlı laboratuvarları ile eğitim niteliği üst seviyede bir üniversite olarak tanınmaktadır. Üniversitenin eğitim programları, öğrencilerin içlerinde bulundukları dönemin gereklerine uygun şekilde tasarlanmıştır ve mesleki becerilerinin dışında bireysel gelişimlerine de katkı sağlamaktadır.  Bunun dışında, öğrencilerin hem yabancı dil becerilerini geliştirmeleri hem de uluslararası seviyede rekabet edebilir hale gelmeleri adına farklı dil kursları ile yurt dışı eğitim programları da sunulmaktadır. Öğrencilerin mezuniyet sonrası iş bulma oranları yüksek olup, pek çok öğrencisi ülkedeki önde gelen şirketlerde ve kuruluşlarda çalışmaktadır. Bütün bu etmenler dikkate alındığında, Fenerbahçe Üniversitesi’nin eğitim niteliğinin oldukça yüksek olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Fenerbahçe Üniversitesi‘nin kampüsünün yaklaşık 26 bin metrekarelik bir alanı bulunmaktadır. Kampüste öğrencilerin rahatça ders çalışabileceği, spor yapabileceği ve sosyalleşebileceği birçok alan vardır. Bunun dışında, bilgisayar laboratuvarları, üniversitenin kütüphanesi ve araştırma merkezleri de öğrencilerin akademik başarılarına fazlaca katkı sağlamaktadır. Fenerbahçe Üniversitesi, uluslararası öğrencilere de eğitim vermektedir ve öğrencilerine yurt olanağı da sağlamaktadır. Üniversitenin öğrenci kulüpleri içerisinde kültürel, sosyal ve spor etkinliklerine yönelik pek çok seçenek mevcuttur.

Fenerbahçe Üniversitesi, henüz kuruluşunun ardından sıralamalara girecek kadar geç bir tarihte kurulmasından dolayı dünya üniversiteleri sıralamalarında yer almamaktadır. Fakat, Türkiye’deki üniversiteler arasında kendine yer bulan Fenerbahçe Üniversitesi, YÖK Atlas tarafından yapılmış olan 2021 senesi üniversite sıralamasında genel sıralamada 68. sırada yer almıştır.

Fenerbahçe Üniversitesi’nin bölümleri içerisinde en yüksek sıralama, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’ndedir. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, 2021 senesi YÖK Atlas sıralamasında mühendislik fakülteleri arasında 34. sıradadır. Hukuk Fakültesi ise, hukuk fakülteleri arasında 39. sırada yer almıştır. Fakat, üniversitelerin sıralamaları sadece bir ölçüttür ve bir üniversitenin niteliğini tam manası ile yansıtmayabilir. Bu sebepten dolayı, Fenerbahçe Üniversitesi‘nin öğrenci başarısı, akademik kadrosu, araştırma çalışmaları ve mezunların istihdam yüzdeleri vb. gibi diğer etmenler de ele alınarak üniversitenin kalitesi ile alakalı daha kapsamlı bir görüş oluşabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir