Galatasaray Üniversitesi

Türkiye’nin İstanbul şehrinde yer alan özel bir üniversite olan Galatasaray Üniversitesi’nin kökenleri 1868 senesinde İstanbul’da kurulmuş olan Galatasaray Lisesi’ne dayanmaktadır. Fransızca eğitim veren üniversite, 1992 senesinde Türkiye’deki özel üniversitelerin sayıca artmaya başlaması ile kurulmuştur.

Galatasaray Üniversitesi, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi; Hukuk Fakültesi; İletişim Fakültesi; Mimarlık, Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi; Fen Bilimleri Fakültesi olarak beş fakülteden oluşmaktadır. Bunun dışında, üniversitenin uluslararası ilişkiler ofisi, araştırma merkezleri ve lisansüstü eğitim programları da mevcuttur.

Galatasaray Üniversitesi‘nin öğrenci sayısı yaklaşık olarak 4.000’dir ve öğrencilerin büyük kısmı Fransızca eğitim almaktadır. Fakat, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde İngilizce eğitim veren bölümler de mevcuttur.

Galatasaray Üniversitesi, Türkiye’deki diğer üniversiteler arasında oldukça önemli bir yere sahiptir ve üniversitenin bilhassa sosyal bilimler, hukuk ve iletişim alanlarında güçlü bir akademik kadrosu bulunmaktadır. Bunun dışında, üniversitenin İstanbul’da yer alması ve tarihinin Galatasaray Lisesi ile bağlantılı olması da özel bir yerleşim sağlamaktadır.

Galatasaray Üniversitesi, uluslararası bağlantıları ve değişim programları ile de dikkat çekmektedir. Üniversite, dünya üzerindeki pek çok üniversite ile ortak programlar yürütmekte ve öğrenci değişim programlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Galatasaray Üniversitesi’nin öğrencileri, mezun olmalarının ardından başarılı bir kariyer yapma imkanına sahip olmaktadırlar. Üniversite, mezunlarının çalışma yaşamına hazırlanmaları adına işbirliği, staj, danışmanlık ve kariyer etkinlikleri vb. gibi pek çok imkan sunmaktadır.

Galatasaray Üniversitesi, ülkemizdeki üniversiteler arasında yüksek bir sıralamaya sahip olmasının yanında dünya sıralamalarında da yer almaktadır. Fakat, üniversitelerin sıralaması, çeşitli sıralama kuruluşlarına göre değişiklik göstermektedir. Aşağıda, Galatasaray Üniversitesi’nin hem Türkiye hem de dünya sıralamalarının bazılarına yer verilmiştir:

Times Higher Education (THE) 2022 Dünya Üniversite Sıralaması: Galatasaray Üniversitesi, dünya çapında 1001-1200 arasında,

QS Dünya Üniversite Sıralaması 2022: Galatasaray Üniversitesi, dünya çapında 801-1000 arasında,

US News & World Report 2022 Dünya Üniversite Sıralaması: Galatasaray Üniversitesi, dünya çapında 1124. sırada,

URAP (University Ranking by Academic Performance) 2021-2022: Galatasaray Üniversitesi, Türkiye’de genelindeki üniversiteler arasında 12. sırada,

Webometrics 2022: Galatasaray Üniversitesi, dünya çapında 2053. sırada ve Türkiye’de genelindeki üniversiteler arasında 13. sırada yer almıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir