Gazi Üniversitesi

Gazi Üniversitesi, Türkiye’nin başkenti Ankara’da yer alan bir devlet araştırma üniversitesidir. 1926 senesinde Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi adı altında kurulmuş ve sonrasında 1946 senesinde Gazi Eğitim Enstitüsü adını almıştır. 1982 senesinde üniversiteye dönüştürülmüş ve ismi de Gazi Üniversitesi şeklinde değiştirilmiştir.

Üniversite, hem ülkemizin hem de dünyanın farklı bölgelerinden gelen öğrencilere ev sahipliği yapmakta ve üniversitenin farklı kültürlerin birlikte olduğu bir öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Gazi Üniversitesi‘nin hedefi, öğrencilere nitelikli bir eğitim sağlamak, bilgi üretmek ve toplumsal problemlere çözüm üretmek adına araştırma yapmaktır. Gazi Üniversitesi, mühendislik, doğa bilimleri, sosyal bilimler, sağlık bilimleri, eğitim ve güzel sanatlar gibi oldukça geniş bir yelpazede hem lisans hem de lisansüstü programlar sunmaktadır. Üniversite güçlü araştırma programları ile bilinir ve pek çok ulusal ve uluslararası kurum ile ortaklıkları da bulunmaktadır.

Gazi Üniversitesi’nin öğretim kadrosu, alanlarında uzman ve tecrübeli öğretim üyelerinden oluşmaktadır. Üniversite, öğrencilerin kariyerlerini geliştirmeleri adına staj ve iş imkanları sağlar. Bunun dışında, öğrencilere uluslararası işbirlikleri ve değişim programları vasıtası ile dünya genelinde farklı kültürleri tanıma imkanı sunar.

Gazi Üniversitesi’nin kampüsü, modern ve çağdaş bir yapıdır. Kampüste öğrencilerin gereksinimlerini karşılamak için pek çok kültürel ve sosyal aktivite alanı da mevcuttur. Bunun dışında, öğrencilere yönelik yurt ve yemekhane gibi konaklama imkanları da bulunmaktadır.

Akademik kalitesi, araştırma imkanları, kültürel çeşitliliği ve öğrencilere sunduğu imkanlar ile Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biri olan Gazi Üniversitesi, dünya çapındaki üniversitelerin sıralandığı QS Dünya Üniversite Sıralaması ve Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması gibi uluslararası sıralamalar ile Türkiye’deki üniversitelerin sıralandığı hem lisans hem de lisansüstü eğitim programlarındaki sıralamalarda oldukça iyi bir yere sahiptir.

2022 senesinde açıklanan QS Dünya Üniversite Sıralaması doğrultusunda Gazi Üniversitesi, dünya çapında 801-1000 arası bir konuma sahiptir. Bunun dışında, 2021 senesinde açıklanmış olan Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması’nda da Gazi Üniversitesi, ülkemizdeki üniversiteler içerisinde 24. sırada yerini almıştır.

Lisans ve lisansüstü eğitim programları sıralamasında ise Gazi Üniversitesi, Türkiye’deki üniversiteler arasında başı çeken üniversitelerden bir tanesidir. Örnek vermek gerekirse, 2021 senesinde açıklanan “Üniversiteye Giriş Sınavı” sonuçları ışığında Gazi Üniversitesi, mühendislik, eğitim, diş hekimliği ve iktisadi ve idari bilimler vb. gibi pek çok alanda ilk 5’te yerini almıştır. Sonuç olarak, Gazi Üniversitesi, hem uluslararası hem de ulusal sıralamalar içerisinde oldukça iyi bir yere sahip olan, eğitim kalitesi yüksek, saygın bir üniversitedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir