Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (GİBTEK), Türkiye’nin Gaziantep şehrinde bulunan bir devlet üniversitesidir. GİBTEK, 2018 senesinde kurulmuştur ve bilhassa İslami bilimler ile teknoloji alanlarında eğitim vermekte ve araştırma çalışmaları gerçekleştirmektedir. Üniversitesi, Gaziantep kent merkezine aşağı yukarı 20 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

GİBTEK, çeşitli disiplinlerde hem lisans hem yüksek lisans hem de doktora programları sunmaktadır. İlahiyat, İslami İlimler, Fen Bilimleri, Mühendislik ve Sosyal Bilimler gibi çeşitli alanlarda programlar bulunmaktadır. Bunun dışında İslami İlimler Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi, Fen Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Meslek Yüksekokulu ve Yabancı Diller Yüksekokulu gibi pek çok yüksekokul ve fakülte çatısı altında barındırmaktadır.

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (GİBTEK), hem eğitim hem de öğretim kalitesi bakımından başarılı üniversitelerden biridir. Üniversitenin eğitim kadrosunu, alanında uzman öğretim üyeler oluşturmaktadır ve öğrencilere en yeni bilgi ve teknolojiler ile donanımlı bir eğitim sağlamaktadır. Bunun dışında, üniversitenin sunduğu eğitim programları, uluslararası standartlara uygun şekilde tasarlanmıştır ve öğrencilerin uluslararası çapta kabul gören bir eğitim alabilmeleri için çalışılmaktadır.

GİBTEK, öğrencilerine yenilikçi eğitim metodları ve teknolojik altyapı ile beraber klasik İslami bilimlerin güncel yorumlarını esas alan eğitim olanakları sunmaktadır. Bunun dışında öğrenciler, akademisyenler ile araştırmacılar için pek çok laboratuvar, araştırma merkezi ve kütüphaneler vb. gibi imkanlar da bulunmaktadır.

GİBTEK, ülkemizde bulunan diğer üniversitelerle de işbirliği içerisindedir. Ulusal ve uluslararası çapta birçok projeye de ev sahipliği yapmaktadır. GİBTEK’in hedeflerinden biri de Türkiye’nin teknolojik ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunabilmektir.

İslami bilimler ve teknoloji alanlarında Türkiye’de eşsiz bir eğitim ve araştırma tecrübesi sunan bir üniversite olan Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, henüz oldukça yeni bir üniversite olmasından dolayı, üniversite sıralama kuruluşları tarafından detaylı bir biçimde ele alınamamıştır. Fakat, üniversitenin eğitim ve araştırma kalitesini yükseltmek ve üniversiteyi uluslararası çapta da tanıtmak amacıyla önemli çalışmalar yürüttüğü de bilinmektedir. Bunun dışında GİBTEK, hem ülkemizdeki diğer üniversiteler hem de yurt dışındaki üniversiteler ile işbirliği yaparak bilimsel ve akademik alanda önde gelen kurumlardan biri olmayı hedeflemektedir. Bu sebeple, GİBTEK’in sıralamadaki konumu, ilerleyen senelerde daha belirgin bir biçimde ortaya çıkacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir