Gaziantep Üniversitesi

Türkiye’nin Gaziantep şehrinde yer alan bir devlet üniversitesi olan Gaziantep Üniversitesi (GAÜN), 1987 senesinde kurulmuştur. Üniversite bünyesinde bulunan 11 fakülte, 5 yüksekokul, 1 enstitü, 20 araştırma ve uygulama merkezi ile hizmet vermektedir.

GAÜN, aşağı yukarı 70.000 öğrenciye sahiptir ve ayrıca üniversitenin uluslararası öğrencilere yönelik de pek çok programı bulunmaktadır. Üniversite, farklı disiplinlerde lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunmaktadır. GAÜN, mühendislik, tıp, sosyal bilimler, fen bilimleri, eğitim, spor bilimleri, güzel sanatlar ve tasarım gibi farklı alanlarda eğitim vermektedir.

GAÜN, araştırma çalışmalarına da büyük önem göstermektedir. Üniversite çatısı altında birçok araştırma merkezi ve enstitüsü mevcuttur. Araştırma alanları arasında enerji, nanoteknoloji, çevre, biyoteknoloji, sosyal ve beşeri bilimler gibi farklı konular bulunmaktadır

GAÜN, öğrencilerine pek çok sosyal ve kültürel faaliyet sunmaktadır. Öğrenci kulüpleri, müzik toplulukları, tiyatro toplulukları ve spor kulüpleri vb. gibi pek çok aktivite bulunmaktadır. Üniversite bunlar dışında, öğrencilerine yurt, yemekhane gibi olanaklar da sağlamaktadır.

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biri olan ve devamlı olarak gelişme içerisinde olan bir eğitim ve araştırma merkezi niteliğindeki Gaziantep Üniversitesi, eğitim kalitesi hususunda farklı pek çok çalışma yapmakta ve düzenli olarak akreditasyon süreçlerine katılmaktadır. Üniversitenin akreditasyon belgeleri arasında, Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA), Mühendislik Eğitim Programları Akreditasyon Kurulu (MÜDEK) ve Eğitim Fakülteleri Akreditasyon Kurulu (EPD) vardır.

GAÜN, öğretim kadrosu ve ders müfredatlarının geliştirilmesi hususunda da önemli çalışmalar yürütmektedir. Üniversitenin öğretim kadrosu, tecrübeli ve kaliteli öğretmenlerden oluşmakta ve öğrencilere hem teorik bilgi hem de pratik beceriler de kazandırmaktadır. Bunun dışında, GAÜN, öğrencilerine dünyanın herhangi bir ülkesinde bulunan üniversitelerde eğitim alabilmeleri ve uluslararası seviyede tecrübe edinebilmeleri için de çeşitli olanaklar sunmaktadır.

Gaziantep Üniversitesi, dünya çapındaki üniversite sıralamalarında kendine yer bulmaktadır. Ancak sıralamalarda üniversitelerin farklı ölçütleri baz alındığından dolayı, üniversitenin sıralaması değişkenlik gösterebilmektedir. Aşağıda, GAÜN’ün bazı ulusal ve uluslararası sıralamalardaki yerleri verilmiştir:

  • Times Higher Education (THE) Dünya Üniversite Sıralaması 2022: 1001+
  • QS Dünya Üniversite Sıralaması 2023: 1001+
  • Webometrics Dünya Üniversite Sıralaması 2021: 1699
  • URAP Türkiye Üniversite Sıralaması 2021-2022: 20

GAÜN, son dönemlerde yaptığı yatırımlar ile eğitim, araştırma ve bilimsel faaliyetlerde büyük adımlar atmıştır. Üniversite, ileriki yıllarda yerini daha da yükseltebilmek adına çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir