Girne Üniversitesi

Girne Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Girne şehrinde yer alan bir üniversitedir. 1985 senesinde kurulmuş olan üniversitenin bugün aşağı yukarı 20.000 öğrenciye ev sahibidir.

Üniversite, Kaliforniya’da yer alan partneri Fresno Pacific Üniversitesi’nin akreditasyonu ile eğitim vermektedir. Bunun dışında üniversite Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) tarafından da akredite edilmiştir.

Girne Üniversitesi‘nin farklı pek çok bölüm vasıtası ile hem lisans hem yüksek lisans hem de doktora programları sunmaktadır. Ayrıca işletme, psikoloji, hukuk, eğitim, mühendislik, turizm ve otelcilik, bilgisayar bilimi ve sağlık bilimleri gibi pek çok alanda eğitim vermektedir.

Üniversitenin pek çok bölümünde İngilizce olarak öğretim yapılmaktadır ve bunun dışında Türkçe ve başka dillerde de eğitim veren bölümler mevcuttur.

Girne Üniversitesi, kaliteli eğitimi,uluslararası akademik personeli, modern eğitim araçları ve teknolojik altyapısı, modern ve donanımlı kampüsü ve uluslararası öğrenci topluluğu ile bilinmektedir. Ayrıca, öğrencilerin pratik deneyim kazanmaları için staj programları ve diğer fırsatlar sunulmaktadır ve üniversite, uluslararası işbirlikleri aracılı ile öğrencilerine dünya genelinde öğrenim olanakları sunmaktadır. Bahsedilen olanaklar sayesinde öğrenciler, küresel bir bakış açısı kazanarak kariyerlerine uluslararası çapta devam edebilme olanağı yakalamaktadırlar.

Girne Üniversitesi öğrencileri, kampüste pek çok kültürel ve sosyal faaliyetlere rahatlıkla katılabilirler. Üniversite, öğrencilerine yurtlar, spor olanakları, kütüphane, öğrenci kulüpleri ve diğer hizmetler sunmaktadır.

Girne Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Girne kentinde yer alan bir üniversitedir. Bu üniversite, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dışında bulunan üniversiteler ile kıyaslandığı zaman genel manada orta seviye sıralamalarda kendine bir yer bulmaktadır. QS Dünya Üniversite Sıralaması’na göre Girne Üniversitesi, dünya çapında 801-1000 arasında yer almıştır. Times Higher Education (THE) World University Rankings tarafından yapılan sıralamada ise Girne Üniversitesi kendine bir yer bulamamıştır. Fakat, bahsedilen sıralamalar tek başına bir üniversitenin kalitesini saptayan bir ölçüt değildir. Üniversitenin sunduğu eğitimin kalitesi, öğretim kadrosunun kalitesi, araştırma imkanları, tesislerin modernliği ve öğrencilere sunulan imkanlar vb. gibi faktörler de oldukça fazla öneme sahiptir. Sonuç olarak Girne Üniversitesi de, öğrencilere farklı olanaklar sunan ve KKTC’de bulunan en büyük ve köklü üniversitelerden biri olarak görülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir