Hakkari Üniversitesi

Türkiye’nin güneydoğu anadolu bölgesinde yer alan Hakkari ilinde kurulmuş bir devlet üniversitesi olan Hakkari Üniversitesi, 2008 senesinde kurulmuştur ve bu üniversite, farklı pek çok lisans, lisansüstü ve meslek yüksekokulu programları sunmaktadır. Hakkari Üniversitenin eğitim-öğretim dili Türkçedir. Fakat, eğitimin Kürtçe olarak verildiği bölümler de bulunmaktadır. Bunun dışında, üniversite, yabancı öğrencilere yönelik Türkçe dil eğitimi de verilmektedir. Hakkari Üniversitesi’nin kampüsü, Hakkari merkezde yer almaktadır ve çağdaş eğitim imkanlarına sahiptir. Üniversitenin öğrencilerine sunduğu sosyal ve kültürel imkanlar da fazlaca geniştir. Öğrenciler, farklı kulüp ve öğrenci topluluklarına katılma imkanı bulunmaktadır ve ayrıca spor salonlarından da rahat bir şekilde yararlanabilirler. Hakkari Üniversitesi, bilhassa bölgede yaşayan gençlere ve öğrencilere yüksek öğrenim olanağı sunması sebebiyle oldukça önemlidir. Bunun dışında üniversitenin bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasına da katkıda bulunması amaçlanmaktadır.

Hakkari Üniversitesi’nin kuruluşundaki amaç, yüksek öğretimde hem kaliteli hem de modern eğitim sunabilmektedir. Üniversitenin eğitim kadrosu da bu amaç doğrultusunda alanında uzman öğretim üyelerinden meydana gelmektedir. Bunun dışında üniversitenin farklı araştırma merkezleri ve laboratuvarları da mevcuttur.

Hakkari Üniversitesinin araştırma çalışmaları, bölgesel kalkınma, çevre problemleri, tarım, sağlık, dil, kültür ve tarih gibi farklı pek çok konuda yoğunlaşmaktadır. Hakkari Üniversitesi, araştırmalarını desteklemek adına farklı araştırma merkezleri de kurmuştur. Bu araştırma merkezleri arasında Hakkari Üniversitesi Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi, Hakkari Üniversitesi Sağlık Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi, Hakkari Üniversitesi İslam ve İnsan Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi gibi çeşitli merkezler yer almaktadır.

Hakkari Üniversitesi, uluslararası üniversite sıralama kuruluşları tarafından şu an için sıralamalara dahil edilmemiştir. Fakat, üniversitelerin sıralamaları çoğunluklu olarak akademik performansları, araştırma çalışmaları, uluslararası işbirliği, öğretim niteliği ve öğrenci memnuniyeti gibi etmenlere göre saptanmaktadır. Hakkari Üniversitesi’nin henüz sıralamalarda kendine yer bulamaması, üniversitenin bu etmenlerde henüz yeterli performans göstermediği manasına karşılık gelmemektedir. Bununla beraber, Hakkari Üniversitesi’nin eğitim kalitesi ve araştırma çalışmaları, bölgesel kalkınmaya katkıları ile tanınan bir üniversite olarak kabul edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir