Harran Üniversitesi

Türkiye’nin Şanlıurfa ilinde bulunan bir devlet üniversitesi olan Harran Üniversitesi, 1992 senesinde kurulmuş ve 1993 senesinde eğitim hayatına başlamıştır. Merkezi Şanlıurfa ilinin Harran ilçesinde yer alan üniversitenin bugün itibariyle 11 fakültesi, 6 yüksekokulu, 9 meslek yüksekokulu ve 3 enstitüsü vardır. Bunun dışında üniversitenin çeşitli yerlerde 3 araştırma merkezi ve 1 uygulama ve araştırma merkezi de vardır.

Harran Üniversitesi, tıp, tarım, mühendislik, ilahiyat, fen-edebiyat, sosyal bilimler, iktisadi ve idari bilimler, güzel sanatlar ve tasarım, eğitim bilimleri, sağlık bilimleri ve spor bilimleri fakülteleri ile farklı pek çok disiplinlerde eğitim vermektedir. Bunun dışında, üniversitenin sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu, turizm ve otelcilik meslek yüksekokulu, adalet meslek yüksekokulu, sağlık bilimleri enstitüsü, fen bilimleri enstitüsü ve sosyal bilimler enstitüsü de öğrencilere farklı eğitim programları sunmaktadır.

Harran Üniversitesi, yerel ve uluslararası düzeyde pek çok araştırma projesine katılmaktadır ve bahsedilen alanda önemli bir rol üstlenmektedir. Bunun dışında, üniversitenin öğretim üyeleri ve öğrencileri, pek çok konferans, seminer ve atölye faaliyetlerine katılarak, bilgi ve tecrübelerini paylaşmaktadır.

Harran Üniversitesi‘nin öğrenci sayısı her sene daha da artmaktadır ve bugün 35.000’in üzerinde öğrencisi vardır. Geniş bir kampüse sahip olan üniversite ve öğrencilere modern eğitim imkanları, kütüphane, laboratuvarlar, spor tesisleri, yurtlar ve sosyal faaliyetler sunmaktadır. Üniversitenin öğretim üyeleri, alanlarında tecrübeli ve uzman kişilerdir. Üniversitenin öğrencileri, sahip oldukları teorik bilgileri pratikte uygulama olanağı da bulmaktadır.

Harran Üniversitesi, Türkiye’deki üniversiteler arasında yapılan sıralamalarda çoğunlukla 50-75 arası bir yerde yer almaktadır. Fakat sıralama sonuçları, sıralama yapan kuruluşların kriterlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sebepten dolayı farklı sıralama kuruluşları tarafından yapılan sıralamalarda farklı sonuçlar elde edilebilmektedir. Bu sebeple, Harran Üniversitesi‘nin sıralaması ile alakalı net bir bilgi vermek pek olası değildir. Fakat, üniversitenin sunmuş olduğu eğitim olanakları ve öğretim kadrosunun kalitesi göz önüne alındığında, öğrencilere nitelikli bir eğitim sunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir