Hitit Üniversitesi

Türkiye’nin Çorum ilinde bulunan ve genç ve dinamik bir devlet üniversitesi olan Hitit Üniversitesi, 2006 senesinde kurulmuştur. Kuruluşundan kısa süre sonra ülkenin önde gelen eğitim kurumları arasında kendine yer bulmuştur.

Hitit Üniversitesi’nin ana kampüsü, aşağı yukarı 2.000 dönüm arazi üzerinde yer almaktadır ve modern eğitim ve araştırma imkanları ile donatılmıştır. Hitit Üniversitesi, 11 fakülte, 4 enstitü, 4 yüksekokul, 5 meslek yüksekokulu ve 1 konservatuvar gibi pek çok eğitim birimine sahiptir. Üniversitenin fakülteleri arasında Mühendislik, Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, İlahiyat, Mimarlık ve Tasarım, Sağlık Bilimleri ve Spor Bilimleri gibi alanlar yer almaktadır. Bunun dışında yüksekokullar, enstitüler ve meslek yüksekokulları gibi eğitim kurumları da bulunmaktadır.

Üniversitenin öğrenci sayısı aşağı yukarı 40.000’dir. Hitit Üniversitesi her sene yüzlerce uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca üniversite, öğrencilerine geniş bir yelpazede eğitim olanakları sunar. Araştırma ve geliştirme çalışmaları yaparak ulusal ve uluslararası alanda tanınmaktadır.

Eğitim dili Türkçe olan Hitit Üniversitenin ayrıca yabancı öğrencilere yönelik İngilizce hazırlık programı ve yüksek lisans ya da doktora programları da bulunmaktadır. Hitit Üniversitesi’nin hem yurtiçi hem yurtdışındaki üniversiteler ile değişim programları bulunmaktadır.

Hitit Üniversitesi‘nin eğitim kalitesi, yenilikçi kampüsü, öğrenci merkezli tutumu, sosyal faaliyetleri ve öğrencilere sunduğu olanakları ile ön plana çıkmaktadır. Bunun dışında, üniversite çatısı altındaki öğrencilerin akademik başarılarını destekleyen pek çok araştırma ve proje merkezi de bulunmaktadır.

Hitit Üniversitesinden mezun olanlar, iş hayatında ve akademik camiada başarılı bir kariyere sahip olmaktadırlar. Üniversite, öğrencilerine pek çok imkan sunarak onların hem bireysel hem de mesleki gelişimlerine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

2022 senesine göre Hitit Üniversitesi dünya çapındaki üniversiteler arasında sıralamalarda yer almamaktadır. Fakat, Türkiye’deki üniversiteler arasında yepılmış olan sıralamalarda yer almaktadır.

2022 senesinde yapılmış olan Türkiye üniversite sıralamalarına göre, Hitit Üniversitesi;

Times Higher Education (THE) Türkiye Üniversite Sıralaması 2022: 101-125 arası

QS Türkiye Üniversite Sıralaması 2022: 101-110 arası

Üniversite Bilgi Yönetim Sistemi (Ünibilgi) Sıralaması 2022: 67

Bahsedilen sıralamalar, üniversitelerin eğitim niteliği, araştırma çalışmaları, uluslararasılaşma, öğrenci ve öğretim üyesi profili gibi pek çok ölçüt dikkate alınarak yapılmaktadır. Fakat, sıralamalar tek başına bir üniversitenin kalitesini belirlemek için her zaman yeterli değildir. Diğer faktörler de bu sıralamalar üzerinde büyük etkiye sahiptir.Bu sebepten dolayı sıralamaları kullanırken dikkat etmek gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir