Iğdır Üniversitesi

Türkiye’nin Iğdır ilinde bulunan bir devlet üniversitesi olan Iğdır Üniversitesi, 2008 senesinde kurulmuştur ve üniversitenin 3 fakülte, 3 yüksekokul, 2 enstitü ve bir araştırma merkezi bulunmaktadır.

Eğitim dili Türkçe olan Iğdır Üniversitesi, öğrencilerine lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri vermektedir. Bunun dışında üniversitenin, uzaktan eğitim programları da bulunmaktadır. Iğdır Üniversitesi’nin akademik programları arasında mühendislik, fen bilimleri, sosyal bilimler, sağlık bilimleri, eğitim bilimleri, tarım, veterinerlik ve güzel sanatlar gibi alanlar vardır. Üniversitenin misyonu, öğrencilere hem teorik hem de pratik becerileri kazandırmak, bilimsel araştırmalar yürütmek ve yerel kalkınmaya katkı sağlamaktır.

Üniversitenin kampüsü, öğrencilerin rahat bir öğrenim ortamı sağlamak adına tasarlanmıştır. Kampüste öğrenciler adına spor salonları, kütüphane, yemekhane, kafe ve öğrenci kulüpleri gibi pek çok sosyal ve kültürel imkan vardır.

Iğdır Üniversitesi, nitelikli bir eğitim sunmak için çaba sarf etmektedir. Üniversite, öğrencilere teorik ve pratik becerileri kazandırmak, araştırma ve yenilikçilik alanlarında öncü olduk ve yerel kalkınmaya katkı sağlamak vb. gibi amaçlar saptamıştır.

Üniversitenin eğitim kadrosu, alanında uzman öğretim üyelerinden meydana gelmektedir. Bunun dışında üniversite, öğretim elemanlarının mesleki gelişimlerine katkıda bulunacak eğitimler ve seminerler de düzenlemektedir.

Öğrenciler, eğitimlerini hem modern hem de donanımlı sınıflarda almakta ve laboratuvarlar, atölyeler ve staj gibi olanaklar ile uygulamalı becerilerini geliştirmektedirler. Bunun dışında, üniversitenin kütüphane ve öteki kaynakları, öğrencilerin araştırma yapmalarına ve bilgiye ulaşmalarına yardımcı olmaktadır.

Iğdır Üniversitesi, hem ulusal hem de uluslararası kuruluşlar ile işbirliği yapmakta ve yüksek kaliteli araştırmalar yürütmektedir. Bahsedilen işbirliği ile öğrenciler, dünya çapındaki gelişmeleri yakından takip edebilmekte ve alanlarında çok daha fazla bilgi sahibi olabilmektedirler.

Üniversitelerin sıralaması, farklı kuruluşlarca farklı ölçütler kullanılarak saptanmaktadır. Iğdır Üniversitesi’nin sıralaması da bu sebepten dolayı kurumlara ve yıllara göre değişiklik gösterebilmektedir.

Webometrics tarafından yapılmış olan 2021 Dünya Üniversite Sıralaması’na göre Iğdır Üniversitesi, dünya çapında 12,292 üniversite arasında 8,274. sıradadır. Yine bu sıralamaya göre ülkemizde bulunan 207 üniversite arasında 129. sırada yer almaktadır.

QS World University Rankings tarafından hazırlanmış olan 2022-2023 sıralamasında Iğdır Üniversitesi yer almamaktadır.

Times Higher Education (THE) World University Rankings tarafından hazırlanan 2022 sıralamasında Iğdır Üniversitesi yoktur.

Sonuç olarak, Iğdır Üniversitesi, şuan dünya üniversiteleri sıralamalarında üst sıralarda yer almamaktadır fakat üniversitenin eğitim niteliği ve akademik başarıları ile alakalı ulusal çapta pozitif değerlendirmeler mevcuttur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir