Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Türkiye’nin Isparta şehrinde bulunan bir devlet üniversitesi olan Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, 2018 senesinde kurulmuştur. Bu üniversite genel manada tarım, ormancılık ve veterinerlik alanlarına odaklanmaktadır. Ayrıca mühendislik, sağlık bilimleri, sosyal bilimler ve işletme gibi çeşitli disiplinlerde de eğitim vermektedir. Üniversitenin 3 ayrı kampüsü vardır: Merkez Kampüs, Süleyman Demirel Kampüsü ve Yalvaç Kampüsü. Merkez Kampüs, Isparta şehir merkezine yakın bir konumda yer almaktadır. Yalvaç ve Süleyman Demirel Kampüsleri ise Isparta’nın ilçelerindedir.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, öğrencilere lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunmaktadır. Bunun dışında üniversitenin meslek yüksekokulları ve konservatuvarı da vardır. Öğrenciler, seçtikleri alanda hem teorik hem de pratik eğitimler alarak alana hazır hale gelmelerini sağlayan üniversitenin, araştırma merkezleri de fazlaca etkindir. Tarım, ormancılık, veterinerlik, sağlık bilimleri ve mühendislik alanlarında araştırmalar yürüten pek çok merkez vardır. Bunun dışında üniversite, ulusal ve uluslararası işbirlikleri ile öğrencilerin ve öğretim üyelerinin uluslararası seviyede tecrübe edinmelerini sağlamaktadır.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, nitelikli eğitim anlayışı ve eğitim teknolojileri ile öne çıkmaktadır. Üniversitenin öğretim kadrosu da hem nitelikli hem de deneyimlidir. Öğretim kadrosu, alanlarında uzman öğretim üyelerinden oluşmaktadır. Bunun dışında üniversitenin, öğrencilerin yabancı dil becerilerini ileri seviyeye taşıyabilmeleri için İngilizce ve diğer yabancı dillerde eğitim programları da vardır.

Üniversitenin kütüphanesi, laboratuvarları, araştırma merkezleri ve diğer fiziksel imkanları da çağdaş ve yeterli seviyededir. Bahsedilen imkanlar, öğrencilerin teorik bilgilerini uygulama imkanı bulmalarının ve araştırma yapmalarının da önünü açmaktadır.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, kalite standartlarını devamlı arttırmak için ulusal ve uluslararası akreditasyon süreçlerine de katılmaktadır. Üniversite, kalite yönetim sistemlerini devamlı şekilde güncellemekte ve eğitim kalitesini yükseltmek adına çalışmaktadır.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, yeni bir üniversite olmasından dolayı dünya üniversite sıralamalarında yer almamaktadır. Fakat, Türkiye’de bulunan üniversiteler arasında yapılan sıralamalarda oldukça iyi bir yerdedir.

Türkiye’de bulunan üniversitelerin sıralandığı QS World University Rankings 2022’de, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi 201-250 aralığında yer almaktadır. Bunun dışında, ülkemizdeki devlet üniversiteleri arasında yapılmış olan URAP (University Ranking by Academic Performance) sıralamasında da 61. sıradadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir