Işık Üniversitesi

Işık Üniversitesi, 1996 senesinde İstanbul’un Şile ilçesinde kurulmuş olan bir vakıf üniversitesidir. Kurucuları arasında yer alan Erol Üçer’in ismi ile “Işık Üniversitesi Erol Üçer Vakfı” olarak da tanınır. Üniversitenin kuruluşundaki amacı, uluslararası standartlar ile örtüşen bir eğitim-öğretim ortamı sağlayarak, öğrencilerin sahip oldukları bilgi ve becerilerini üst seviyeye taşımak, yaratıcı ve özgün düşünce yeteneği edindirmek ve sosyal sorunlara çözüm üretebilecek bireyler yetiştirebilmektir.

Işık Üniversitesi, bugün 6 fakülte, 2 yüksekokul ve 2 enstitü ile eğitim sunmaktadır.

Işık Üniversitesi, lisans ve lisansüstü programlarda 50’in üzerinde bölüm ile eğitim vermektedir. Ayrıca Üniversitenin hem yüksek lisans hem de doktora programları da vardır.

Işık Üniversitenin kampüsü, 100 dönümlük, deniz manzarası olan bir arazi üzerinde bulunmaktadır. Kampüste öğrencilerin hem sosyal hem de kültürel faaliyetleri rahatlıkla yapabilecekleri alanlar da mevcuttur. Bu etkinlikler arasında öğrenci kulüpleri, spor salonları, yüzme havuzu, kütüphane, sanat galerisi ve restoranlar yer almaktadır.

Işık Üniversitesi uluslararası bağlantıları ile de dikkat çekmektedir. Öğrenciler, dünyanın pek çok ülkesinde bulunani üniversiteler ile değişim programlarına katılabilirler ya da yurtdışındaki üniversiteler ile ortak projeler yürütebilirler. Işık Üniversitesi, Erasmus+ programı çerçevesinde de öğrenci ve personel hareketliliği çalışmaları yürütmektedir.

Işık Üniversitesi, yüksek eğitim kalitesi ile bilinen bir üniversitedir. Üniversite, akademik programlarını dünya standartlarına uygun şekilde tasarlamakta ve öğrencilere modern eğitim metotlarıyla eğitim sunmaktadır. Öğrencilere pratik beceri kazandırmak adına laboratuvarlar, stüdyolar, atölyeler ve saha çalışmaları gibi olanaklar da sunmaktadır.

Üniversitenin eğitim-öğretim kadrosu, alanlarında uzman ve tecrübeli öğretim üyelerinden oluşmaktadır. Öğrencilere kişisel öğrenme süreçlerinde destek olmak adına öğrenci koçluğu ve mentorluk programları da vardır. Bunun dışında, Işık Üniversitesinin, eğitim kalitesini belgeleyen ulusal ve uluslararası akreditasyonları da bulunmaktadır.

Işık Üniversitesi, dünya üniversite sıralama kuruluşları tarafından değerlendirilmektedir. Fakat, üniversitenin sıralaması senelere göre değişebilmektedir. Bu sebepten dolayı, doğru bilgi için güncel sıralamaları takip etmek gerekmektedir.

2022 senesi itibariyle, Işık Üniversitesi Quacquarelli Symonds (QS) Dünya Üniversite Sıralaması’nda yer almaktadır. QS Dünya Üniversite Sıralaması’nda Işık Üniversitesi, ülkemizdeki üniversiteler arasında 801-1000 arası bir sıralamadadır.

Times Higher Education (THE) Dünya Üniversite Sıralaması’nda ise Işık Üniversitesi yer almamaktadır. Fakat, üniversitenin ulusal sıralamalarda iyi bir konumdadır.

Öte taraftan, Işık Üniversitesi, ulusal sıralamalarda da bulunmaktadır. 2022 senesi itibariyle, Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜLAKBİM) tarafından yayınlanan Türkiye Üniversiteler Sıralaması’nda Işık Üniversitesi, “Öğrenci Kalitesi” kategorisinde 4. sıradadır.

Bu sıralamalar, Işık Üniversitesi’nin eğitim kalitesi ve öğrencilere sağladığı olanakları göstermekle beraber, yalnızca bir gösterge niteliğindedir. Öğrencilerin seçimlerini yaparken, sıralamaların dışında diğer etmenleri de dikkate almaları gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir