İ.D. Bilkent Üniversitesi

Türkiye’nin başkenti Ankara’da yer alan, özel bir üniversite olan İ.D. Bilkent Üniversitesi, 1984 senesinde kurulmuştur. Üniversitenin eğitim kalitesi, akademik başarıları ve modern kampüsü ile ülkemizin en önde gelen üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Üniversite adının üniversitenin hem kurucusu hem de yönetim kurulu başkanı olan İhsan Doğramacı’dan almıştır. İ.D. Bilkent, Bilkent Holding çatısı altında yer almaktadır ve bu holding Türkiye’nin en büyük holdingleri arasındadır.

İ.D. Bilkent Üniversitesi bünyesinde beş fakülte, iki enstitü ve bir yüksekokul bulunmaktadır. Bu fakülteler: İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi ve Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’dir.

Üniversitenin kampüsü 450 hektarlık bir alanı yayılmıştır ve laboratuvarlar, modern tesisler, kütüphaneler ve öğrenci konutları ile donatılmıştır. Bunun dışında, öğrencilerin sosyal ve kültürel gereksinimlerini gidermek adına sinemalar, spor salonları, konferans salonları ve restoranlar gibi pek çok hizmet sunulmaktadır.

İ.D. Bilkent Üniversitesi, yüksek öğretimde uluslararası kriterler ile örtüşen bir eğitim sunmakta ve ayrıca ülkemizin en saygın üniversiteleri arasında yer almaktadır. İ.D. Bilkent Üniversitesi, uluslararası akreditasyon kuruluşlarından birçoğu tarafından akredite edilmiştir ve kalite yönetim sistemlerini oldukça sıkı bir biçimde uygulamaktadır. Bu sebepten dolayı, üniversite, öğrencilerine yüksek kaliteli bir eğitim tecrübesi sunmaktadır.

İ.D. Bilkent Üniversitesi‘nde lisans programları,mühendislik, temel bilimler, sosyal bilimler, işletme ve müzik gibi farklı disiplinlerde sunulmaktadır. Öğrenciler, lisans programlarının dışında, yüksek lisans ve doktora programlarına da kolaylıkla katılabilirler.

Üniversitenin eğitim kalitesini yükseltmek adına öğretim üyeleri, dünya çapında bilinen araştırmacılardan oluşmaktadır. Bunun dışında, öğrencilerin etkileşimli ve katılımcı bir öğrenme tecrübesi yaşamalarını sağlamak adına, sınıf boyutları çoğunlukla küçüktür ve öğretim üyeleri öğrenciler ile yakın bir şekilde çalışırlar.

İ.D. Bilkent Üniversitesi’nin öğrencileri, işverenler tarafından yüksek değer verilen beceriler edinirler. Bahsedilen beceriler arasında eleştirel akıl yürütme, problem çözme, iletişim, liderlik ve kültürlerarası anlayış yer almaktadır.

İ.D. Bilkent Üniversitesi, dünya çapında kabul görmüş sıralama kuruluşlarınca yüksek puanlar almış ve ülkemizin en saygın üniversiteleri arasında yerini almıştır. İşte bazı sıralama sonuçları:

QS Dünya Üniversite Sıralaması 2022’de İ.D. Bilkent, dünya çapında 401-410 arasında yer almıştır.

Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması 2022’de İ.D. Bilkent, dünya çapında 501-600 arasında yer almıştır.

US News & World Report Dünya Üniversite Sıralaması 2022’de İ.D. Bilkent, dünya çapında 534. sırada yer almıştır.

CWUR Dünya Üniversite Sıralaması 2022’de İ.D. Bilkent, dünya çapında 381. sırada yer almıştır.

Bahsedilen sıralamalar, üniversitenin uluslararası alanda saygın bir yere sahip olduğunu göstermektedir. Fakat, sıralamaların her daim objektif bir kriter olmadığını ve bir üniversitenin kalitesini tamamıyla yansıtmadığını da unutmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir