İbn Haldun Üniversitesi

Türkiye’nin İstanbul şehrinde bulunan özel bir üniversite olan İbn Haldun Üniversitesi, 2015 senesinde kurulmuştur ve İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi (İİTİA) adı altında eğitim hayatına başlamıştır. 2018 senesine İbn Haldun Üniversitesi ismini almıştır.

Ana kampüsü İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde bulunan İbn Haldun Üniversitesi’nin çeşitli yerlerde de kampüsleri mevcuttur. Bu kampüslerden bazıları Fatih ve Zeytinburnu ilçelerindeki bulunmaktadır.

İbn Haldun Üniversitesi,öğrencilerine hem lisans hem yüksek lisans hem de doktora programları sunmaktadır. İbn Haldun Üniversitenin benimsediği eğitim felsefesi, İbn Haldun’un sosyoloji, tarih, politik ve ekonomik düşüncelerini temel almaktadır. Bu sebepten dolayı, üniversitenin çeşitli bölümlerinde bahsedilen alanlarda çeşitli eğitimler verilmektedir.

İbn Haldun Üniversitesi bünyesinde eğitim alan öğrenci sayısı her geçen gün devamlı olarak artmaktadır ve üniversite, bilhassa sosyal bilimler, insani bilimler ve hukuk alanlarında bilinmektedir. Bunun dışında, üniversitenin uluslararası işbirliği projeleri ve yurt dışı öğrenci değişim programları da vardır.

İbn Haldun Üniversitesi, kurulduğu andan itibaren eğitim kalitesine büyük önem göstermektedir. İbn Haldun Üniversitesi öğrencilerin yalnızca akademik bilgi sahibi olmasını değil, bunun yanında sosyal ve kişisel gelişimlerini de desteklemeyi hedeflemektedir.

Üniversitenin öğretim kadrosu, alanlarında uzman ve tecrübeli öğretim üyelerinden meydana gelmektedir. Bunun dışında, üniversite, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelmiş öğretim üyeleri ile de işbirliği içerisindedir. Böylelikle, öğrenciler pek çok farklı kültürlerden gelen öğretim üyeleri ve öğrencileri ile farklı bakış açıları edinebilmektedirler.İbn Haldun Üniversitesi, öğrencilerine modern eğitim araçları ile teknolojileri kullanarak kaliteli bir eğitim sunmaktadır. Öğrenciler, derslerde interaktif bir biçimde eğitim almakta, dijital kaynaklardan faydalanmakta ve farklı uygulamalar ile pratik tecrübeler kazanmaktadır.

Üniversitenin öğrencileri, mezun olduktan sonra iş hayatına hazırlanmaları konusunda da desteklenmektedir. İş hayatının gereksinimlerine uygun şekilde tasarlanmış staj ve kariyer programları, öğrencilerin iş deneyimleri kazanmaları ve kariyer planlarını saptamalarına yardımcı olmaktadır.

İbn Haldun Üniversitesi, ülkemizdeki üniversiteler arasında yeni kurulmuş bir üniversite olmasına karşın, son dönemlerde yaptığı hızlı gelişim ile dikkat çekmektedir. Fakat, üniversitenin dünya çapındaki sıralaması henüz yeterli derecede yüksek değildir.

Üniversitelerin sıralaması genel manada farklı kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmektedir ve her kuruluşun çeşitli kriterleri ve metotları bulunmaktadır. Bu sebeple, İbn Haldun Üniversitesi’nin sıralaması da sıralamayı yapan kuruluşlara göre değişiklik göstermektedir.

Örnek vermek gerekirse, 2021 QS Dünya Üniversite Sıralaması’na göre, İbn Haldun Üniversitesi, sıralamada yer almamıştır. Yine bu şekilde, Times Higher Education (THE) Dünya Üniversite Sıralaması’nda da İbn Haldun Üniversitesi’nin adı yer almamaktadır. Fakat, İbn Haldun Üniversitesi, Türkiye’deki özel üniversiteler arasında yükselen bir eğriye sahiptir. Bilhassa, ülkemizdeki bazı üniversite sıralama kuruluşları tarafından gerçekleştirilen sıralamalarda üniversitenin yüksek bölüm puanları aldığı görülmektedir.

Sonuçta, İbn Haldun Üniversitesi bugün dünya çapında üst sıralarda yer almamakla beraber, ülkemizdeki özel üniversiteler arasında yükselen bir trende sahip ve akademik başarıları ile dikkat çekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir