İstanbul Arel Üniversitesi

İstanbul Arel Üniversitesi, 2007 senesinde İstanbul’da kurulmuş olan bir vakıf üniversitesidir. Eğitim yaşamına ise İstanbul’da Marmara Eğitim Kurumları’nın temellerinin atılması ile başlamıştır. Üniversitenin asıl gayesi, öğrencilerine modern bilgi ve teknoloji esaslı bir eğitim sunarak, onları bilime, topluma ve teknolojiye yönlendirmektir.

İstanbul Arel Üniversitesi, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programları olmak üzere 3 fakülte, 2 yüksekokul ve 1 enstitüden meydana gelmektedir. Bunlar sırası ile; Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İletişim Fakültesi, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu, Spor Bilimleri Yüksekokulu ve Fen Bilimleri Enstitüsüdür.

İstanbul Arel Üniversitesi‘nin eğitim dili Türkçe’dir. Fakat, üniversite öğrencilerine yabancı dil öğrenme olanağı da sunmaktadır. Kampüsü 75 bin metrekarelik bir alana yayılmıştır ve öğrencilere çağdaş bir eğitim ortamı sunmaktadır. Bunun yanı sıra, öğrencilere öğrenim yaşamı süresince pek çok sosyal ve kültürel etkinlik olanağı sunmaktadır.

Öğrencilere yüksek eğitim kriterleri sunan bir üniversite olan İstanbul Arel Üniversitesi’nin öğretim kadrosu, alanında uzman ve tecrübeli hocalardan oluşmaktadır. Bunun dışında, üniversite, öğrencilerine modern ve teknolojik donanımlı sınıf ve laboratuvarlar sunarak, eğitim kalitesini yükseltmektedir.

Üniversitenin, yerel ve uluslararası seviyede akademik işbirlikleri vardır. İlgili işbirlikleri ile, öğrenciler, dünyanın farklı pek çok ülkesinden gelen öğrenciler ile tanışarak, kültürler arası etkileşimde bulunabilmektedirler. Bunun yanı sıra, öğrencilere hem yurt içinde hem de yurt dışında çeşitli burs olanakları da sunulmaktadır.

İstanbul Arel Üniversitesi, öğrencilerine iş yaşamına hazırlık konusunda da destek olmaktadır. Staj olanakları ve iş birliği projeleri ile, öğrenciler teorik bilgilerini pratikte uygulama fırsatı bulabilmektedirler. Bunun dışında, kariyer merkezi de öğrencilere, iş bulma konusunda yardımcı olmaktadır. Sonuç olarak, İstanbul Arel Üniversitesi, öğrencilere üst düzey eğitim kalitesi sunan, donanımlı öğretim kadrosu ve modern altyapısı ile ön plana çıkan bir üniversitedir.

Üniversitelerin sıralaması, farklı kriterlere ve sıralama kuruluşlarına göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple, İstanbul Arel Üniversitesi’nin sıralaması senelere ve sıralama kuruluşlarına göre değişebilmektedir.

2021 senesi Times Higher Education (THE) Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nda İstanbul Arel Üniversitesi, dünya çapındaki üniversiteler arasında yer almamaktadır. Fakat, üniversitenin eğitim kalitesi, akademik başarıları ve öğrenci memnuniyeti gibi konularda Türkiye’de bulunan pek çok üniversite ile rekabet edebilir bir konumda olduğu bilinen bir gerçektir.

Diğer taraftan, İstanbul Arel Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından akredite edilmiş bir üniversitedir ve öğrencilere kaliteli bir eğitim sunmaktadır. Bunun dışında, üniversitenin öğretim kadrosu, alanlarında tecrübeli ve saygın isimlerden meydana gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir