KYK Yurtları Hakkında Bilinmesi Gerekenler- 1

Merhabalar arkadaşlar,

Yeni bir üniversite eğitim öğretim süreci başlamak üzere! Bu sürecin başında da bir çoğunuzun aklına takılan en mühim konulardan biri; barınma ihtiyacımızı karşılayacak olduğumuz KYK yurtlarının oda özellikleri, giriş-çıkış saatleri, internet hızına kadar olan birçok detayı olmakta. Sizlere bu yazımızda, aklınıza takılabilecek soruların cevaplarını madde madde vermeye çalıştık. Keyifli okumalar ?

2021 KYK Yurt Ücretleri Ne Kadar?

KYK yurtları, ülkemiz genelinde 6 farklı tipte hizmet vermektedir. Yurtların ücretlendirmesi ise 1’den 6’ya kadar olan tipler için artış göstermektedir. Ayrıca her yıl tüm KYK yurt tipleri için yaklaşık %10’luk bir fiyat artışı söz konusudur. Örnek verecek olursak; bu sene için 250 TL (2.tip) ücret ödediğiniz KYK yurdu, seneye yaklaşık 275 TL bir ücretlendirmeye sahip olacaktır. 2020-2021 eğitim yılı için KYK yurt ücretleri, aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi belirlenmiştir:

Yurt TipiKYK Yurt Ücreti
1.Tip KYK Yurtları230 ₺
2.Tip KYK Yurtları250 ₺
3.Tip KYK Yurtları290 ₺
4.Tip KYK Yurtları325 ₺
5.Tip KYK Yurtları360 ₺
6.Tip KYK Yurtları390 ₺
Kıbrıs KYK Yurtları500 ₺
2021 KYK Yurt Tiplerine Göre Aylık Ücretlendirme

Tabloyu inceledikten sonra aklınıza takılan şu iki soruyu hemen cevaplayalım:

“Yurt ücretlerini hangi aylar için ödememiz gerekiyor?”

KYK yurtlarında ücret ödemesi yalnızca yurtta kaldığınız aylar için geçerlidir. Yurtta kalmadığınız yaz ayları için ödeme yapmazsınız. Yani yurt ödemeleri Eylül – Haziran ayları arasında alınır. Temmuz ve Ağustos ayları için; bu aylarda yurtta kalmadığınız sürece, herhangi bir ödeme yapmazsınız. Ancak diyelim ki, yaz ayları için üniversitenizde bütünlemeye kaldınız yahut yaz okuluna gitmeniz gerekti. Dolayısıyla da temmuz ve ağustos ayları için de yurtta kalmanız gerekiyor. Böyle bir durumda yurtta kalabilmeniz için, kaydolduğunuz KYK yurdu müdürlüğüne yaz okuluna kaydolduğunuza veya bütünleme sınavlarına girmeniz gerektiğine dair bir belge ibraz etmeniz gerekmektedir. Belgelerin onaylanması ile yurtta kalmaya devam edebilirsiniz. Eylül – Haziran aralığı dışında kaldığınız bu aylar için de yurt ödemesi yaparsınız. Şunu da belirtmekte fayda var; Ne yazık ki, yukarıda belirttiğimiz yaz okulu veya bütünleme sınavı koşulları dışında keyfi olarak yaz aylarında KYK yurtlarında kalamazsınız.

“Yurt fiyatlarındaki bu farklılık neye göre belirleniyor?”

KYK yurtlarındaki bu ücret farklılıkları; yurdun bulunduğu konum, odalarda kalan öğrenci sayısı, binanın yeni olup olmamasına göre değişmektedir. Daha iyi koşullara sahip yurdun ücreti diğerlerine göre daha yüksek olmaktadır. Ancak kalacağınız yurdu siz seçememektesiniz. KYK yurtlarına başvurduğunuzda; size çıkacak olan yurdun konumu, okulunuza yakın olması, az öğrencinin kaldığı odaları olan bir yurt olması gibi özellikler şansınıza kalabiliyor.

Depozito ücreti nedir ve ne kadar ödemem gerekiyor?

KYK yurtlarına ilk girişinizde, aylık yurt ücreti ödemeniz dışında bir de ilk sefere mahsus olmak kaydıyla bir depozito ödemesi alınmaktadır. Bilindiği üzere depozito ücreti, güvence bedeli demektir. KYK yurtlarında yurda girişte sizden alınacak olan depozito ödemesi, yurtta kullandığınız eşyaların başına bir iş gelmesi durumunda alınan emniyet ödemesidir. Bu ödeme; yurttan ayrıldığınızda size ait eşyalar kontrol edilerek, eşyalarda herhangi bir hasar olmaması halinde, yurttan ayrılmanızdan birkaç ay sonra banka hesabınıza iade edilir. 2020–2021 eğitim yılı için depozito ücretleri aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi belirlenmiştir:

Yurt TipiKYK Yurt Ücreti
1.Tip KYK Yurtları314 ₺
2.Tip KYK Yurtları342 ₺
3.Tip KYK Yurtları396 ₺
4.Tip KYK Yurtları444 ₺
5.Tip KYK Yurtları492 ₺
6.Tip KYK Yurtları533 ₺
Kıbrıs KYK Yurtları683 ₺
KYK 2021 Depozito Ücretleri

Odalar Kaç Kişilik?

KYK yurtlarında odalar; mevcut KYK yurtları değerlendirildiğinde 2, 3, 4, 5, 6, ve 8 kişiliktir. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi yurtlara başvuru esnasında seçeneğiniz bulunmadığı için, hangi yurtta kaç kişilik odalarda kalacağınız çıkan yurda göre değişebilir.

Kaldığım Odada Sorun Yaşarsam Odamı Değiştirebilir miyim?

Kaldığınız odada oda arkadaşlarınızla sorunlar yaşayabilirsiniz. Örneğin birinci öğretim ve ikinci öğretimin ders saatleri arasındaki fark sebebiyle arkadaşınız veya sizin uyku saatleriniz farklı olması, bir noktada ciddi bir soruna dönüşebilir. Bu ve bunun gibi oda arkadaşlarınızla anlaşamadığınız durumlarda; kaldığınız yurdun yurt müdürlüğüne giderek, içeriğinde kaldığınız oda numarası ve oda değişikliği talebinizin sebebinin yer aldığı bir dilekçe yazıyorsunuz. Yurtta diğer odalarda boş yer olması halinde oda değişikliğiniz hemen gerçekleşiyor.

Peki ya KYK Yurdumu Değiştirebilir miyim?

Çeşitli sebeplerle, örneğin size çıkan yurdun okulunuza uzak kalması gibi, KYK yurdunuzu değişmek istediniz. Öncelikle geçiş yapmak istediğiniz KYK yurdunu arayarak boş yer olup olmadığını öğrenip; daha sonra eğer boş yer varsa mevcutta kalmış olduğunuz KYK yurdu müdürlüğüne talepte bulunarak, yurt yönetiminin onay vermesi halinde yurdunuzu değiştirebilirsiniz.

Bir başka yöntem ise; geçiş yapmak istediğiniz yurtta kalan ve şu anda kalmış olduğunuz yurda geçmek isteyen bir öğrenci bulursanız, aranızda anlaşarak ve yine gerekli yurt yönetimi izinlerini alarak değiş tokuş işlemi ile KYK yurdunuzu değiştirebilirsiniz. Bu yöntem, hem daha hızlı işleyen hem de geçiş yapmak istediğiniz yurtta boş yer olmadığında başvurabileceğiniz faydalı bir yöntemdir.

Yemekler Nasıl, Yemek Saatleri ve Yemek Yardımı Nedir?

KYK yurtlarında yemeklerin nasıl olduğu, herkesin damak zevkine göre farklılık gösterecek bir konudur. KYK yurtlarında yemekhane işletmeciliği, çoğunlukla ihale usulü ile şirketlere devredilmektedir. Bu sebeple yemeklerin standardı yurttan yurda farklılık gösterebilmektedir. Öğrencilerin ifadelerinden yola çıkacak olursak, yemeklerin lezzetinin orta seviyede olduğu söylenmektedir. Yemek ücretleri ise KYK genel müdürlüğünün bildirgesine göre 3. sınıf lokanta işletme fiyatlarından %35 daha ucuz olacak şekilde fiyatlandırılmaktadır.

KYK yurtlarında kahvaltı ve akşam yemeği olmak üzere 2 öğün yemek çıkmaktadır. Bu öğünlerin saatleri ise:

Hafta içi yemek saatleri:

  • Kahvaltı için: 06.30 – 12.00 arası
  • Akşam yemeği için: 16.00 – 22.30 arası

Hafta sonu yemek saatleri:

  • Kahvaltı için: 06.30 – 12.30 arası
  • Akşam yemeği için: 16.00 – 22.30 arası

şeklindedir. Yukarıda belirtilen saatler dışında yemekhane kapalıdır.

KYK yurtlarında her öğrenciye, iki farklı öğün için devlet tarafından yemek yardımı yapılmaktadır. 2021 yılı için yemek yardımı kahvaltıda 5 TL; akşam yemeğinde ise 11 TL olarak yapılmıştır.

Kahvaltı için (günlük)5,00 TL
Akşam yemeği için (günlük)11,00 TL
Toplam günlük yemek yardımı16,00 TL
Toplam aylık yemek yardımı480 TL
2021 KYK Devlet Yemek Yardımı Fiyatları

Yapılan bu yardım, her öğün için sisteme atanmakta ve sadece o öğün için geçerli sayılmaktadır. Kullanmadığınız yardım farklı bir öğüne farklı bir güne ya da bir başka arkadaşınıza aktarılamaz. Yemek yardımı demek, sadece yapılan yardım kadar yemek alabileceğiniz anlamına gelmez. Yemekhaneden dilediğiniz kadar yemek alabilirsiniz. Kasada ödeme yapacağınız esnada aldığınız yemeklerin ücretleri hesaplanır ve çıkan fiyattan belirtilen yardım kadar miktar düşülür. Geriye kalan fiyat farkı sizden talep edilir. Örneğin akşam yemeği için çorba, pilav, sulu et yemeği ve ayran aldınız. Bunların toplamı ise 14,50 TL tuttu. Yapılan yardım akşam yemeği için 11,00 TL idi. Kasada ödeyeceğiniz miktar 14,50 – 11,00 = 3,50 TL’dir.

KYK Yurtlarında Giriş – Çıkış Saatleri Kaçtır?

KYK yurtlarında uyulması zorunlu olan giriş çıkış saati uygulaması bulunmaktadır. Bu saatler ise:

Çıkış saati: 06.00

Son giriş saati: 23.00

Yaz ayları ve Ramazan ayında son giriş saati: 24.00

olacak şekilde belirlenir.

Belirtilen bu saat kuralına uymak önemlidir. Yurt yönetimine bir bilgilendirme yapılmadan, izin alınmaksızın bu saatler dışında giriş çıkış yapmanız durumunda ilk ihlalinizde uyarı alırsınız. Giriş çıkış saatlerine uymamayı tekrarlarsanız, yurt kurallarının ihlali sebebiyle yurttan atılırsınız.

Evet arkadaşlar, yazımızı daha fazla uzatmamak için burada sonlandırıyoruz. KYK yurtları ile ilgili diğer detaylara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

KYK Yurtları Hakkında Bilinmesi Gerekenler-2

Bizi takipte kalın. Hepinize başarılar ?

Birisi “KYK Yurtları Hakkında Bilinmesi Gerekenler- 1” üzerinde düşündü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir