KYK Yurtları Hakkında Bilinmesi Gerekenler- 2

Merhaba arkadaşlar,

KYK yurtları hakkında bilinmesi gerekenler yazımıza, kaldığımız yerden devam ediyoruz. İlk yazı için buraya tıklayabilirsiniz ?

KYK Yurtlarında İzin Nasıl Alınır? Kaç Güne Kadar İzin Alınabilir?

Üniversitenizin akademik takvimi dahilinde verilen tatiller, hafta sonu tatilleri ve resmi tatiller haricinde; bir eğitim öğretim yılı için 75 gün izin hakkınız vardır.

Kaldığınız KYK yurdundan izin alma işlemleri “Genciz Biz” sitesinden gerçekleşmektedir. Öncelikle gencizbiz.gsb.gov.tr adresinden veya Genciz Biz mobil uygulaması üzerinden giriş yapmalısınız. Giriş için, e-Devlet ile oturum açmanız gerekmektedir. Oturum açma işleminizi gerçekleştirdikten sonra, sol kısımda yer alan menüden “İzinler” sekmesine tıklamalısınız. Tıkladığınızda karşınıza izin başlangıç- bitiş tarihleri, izninizi geçireceğiniz adres ve izniniz esnasında size ulaşılabilecek cep numarası bilgilerinin istendiği bir form gelecektir. Çıkan formu doldurduktan sonra, “İzin Talep Et” butonuna tıklayarak izin alma işleminizi tamamlayabilirsiniz. Girdiğiniz bu menüde; kalan izin haklarınız, geçmiş izinleriniz gibi bilgilere de ulaşabilirsiniz. Zaman zaman “Genciz Biz” sitesinde çökmeler yaşanabilmektedir. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman, yurt yönetimine durumu izah edip yine sitede yer alan forma benzeyen bir form doldurarak da izin alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı gün içinde siteden veya yurt yönetiminden izin alabileceğiniz en geç saat 22.00’dir. Bu en geç saat kuralına dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi halde yurttan çıkışınıza izin verilmeyecektir.

İzin aldıktan sonra dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. İzinli olduğunuz günlerde yurda giriş yapmaya çalıştığınızda, sistemde “Öğrenci İzinlidir” uyarısı çıkacaktır. Bu uyarının ardından yurda girişinize izin verilmeyecektir. Bu yüzden izin aldığınız tarihlere dikkat etmeli; izin aldığınız tarihlerde yurtta bulunmamaya, izin tarihinizin başlangıcından önce yurttan çıkmaya ve izin tarihinizin bitimine kadar yurda girmeye çalışmamalısınız. Bu durumlarda yurt yönetiminden uyarı alabilir, hatta bazı kötü senaryolarda yurttan atılma tehlikesiyle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca izinli sayıldığınız günlerde yemek hakkınızı kullanamazsınız. İzinli sayıldığınız günler için yemek hakkınız sistemde geçersiz sayılır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, yemek haklarınız sadece o öğün için sağlanır. İzinli olduğunuz sürede geçersiz sayılan yemek haklarınız başka bir güne devretmez veya bir başkası tarafından kullanılamaz.

İzin Almadan Dışarıda Kalırsam Yurttan Çıkarsam Ne Olur?

Yurttan izin almadan çıkmak veya dışarıda kalmak oldukça riskli bir durumdur. KYK Yurt İdare İşlemleri Yönetmeliğinin 21, 22 ve 23. maddelerinde geceyi izinsiz olarak KYK yurtları dışında geçirmenin cezaları yer almaktadır. Bunlar ise şu şekildedir:

  • Geceyi izinsiz veya mazeretsiz olarak 1 gün yurdun dışında geçirmenin cezası uyarıdır.
  • Geceyi izinsiz ve mazeretsiz üst üste 2 gün yurdun dışında geçirmenin cezası kınamadır.
  • Geceyi izinsiz ve mazeretsiz üst üste 3 gün yurdun dışında geçirmenin cezası ise yurttan atılmadır.

KYK yurt disiplin kurulu, bu gibi konularda katı bir tutum sergileyebilmektedir. Belgelendirebileceğiniz geçerli bir mazeretiniz olduğu sürece ceza almayabilirsiniz. Ancak en son karar, yine disiplin kuruluna ait olacaktır.

Yurt ve Oda Temizliği Nasıl?

KYK yurtlarında her katta temizlik görevlisi bulunmaktadır. Görevliler her gün odalardaki çöpleri alırlar. Haftanın belirli günlerinde ise odaların zeminlerini, banyo ve tuvaletleri temizlerler. Kat arası ortak alanların, koridorların temizliği ise her gün yapılmaktadır.

Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

KYK yurtlarında çamaşır temizliği ile ilgili dikkat etmeniz gereken husus; yurda gelirken mutlaka çamaşır sepeti/torbası, deterjan ve tercihinize göre yumuşatıcı almanız gerekmesidir. Bunlar yurt tarafından karşılanmamaktadır. Çamaşır yıkayacağınız zaman, yıkamayı düşündüğünüz günden bir gün önce çamaşırhaneye giderek isminiz ve yıkama yapacağınız saati listeye yazarak sıra almanız gerekmektedir. Sıranız geldiğinde ise, belirttiğiniz saat aralığında çamaşırlarınızı yıkayabilirsiniz. Çamaşır yıkama sürecinizde sorumluluk size aittir. Belirttiğiniz saatlerde makineye atmanız ve yıkama bittiğinde hemen almanız önemlidir. Aksi halde sizden sonraki yurt arkadaşınız, kendi çamaşırlarını atmak için sizinkini çıkarmak isteyecek; dolayısıyla çamaşırlarınızı kaybetme, tekrar kirlenmesi gibi sorunlara karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır. “KYK yurtlarında çamaşır yıkama ve kurutma işlemleri için bir ücret ödeniyor mu?” sorusunda ise cevap; hemen hemen tüm KYK yurtları için hayır, ücretsizdir olacaktır. Ancak bazı KYK yurtlarında, ödeme alındığına dair bilgiler de yer almaktadır. Bu ücretin ise yaklaşık 10- 15 TL olduğu belirtilmektedir.

KYK Yurtlarında ve Yurt Odalarında Yasak Olan Şeyler Nelerdir?

Güvenlik tedbirleri sebebiyle, KYK yurt odalarında uyulması gereken kurallar ve bazı yasaklar mevcuttur. Bu kurallara uyulup uyulmadığının denetimi, yurt güvenliği tarafından ve bazen bizzat yurt yönetimi tarafından denetlenmektedir. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririz. Çünkü mevzubahis denetlemeler ansızın yapılabilir. Bir denetim esas olduğu için, yetkililer arama yapma iznine sahiptir. Yasaklı davranışta bulunmanız veya yasaklı eşya bulundurmanız halinde ceza alırsınız. Bu cezalar yurttan atılmaya kadar varabilmektedir. Yasaklar ve yasaklı eşyalar şu şekildedir:

  • KYK yurtlarında kettle ve benzeri ısıtıcılar bulundurmak kesinlikle yasaktır. Bunun sebebi; bu cihazların yüksek akım çekmesinden dolayı yurdun elektrik alt yapısına zarar verme ihtimali ve prizde unutulması, devrilme gibi ihtimaller dahilinde yangına sebebiyet verebilmesidir.
  • Yurt tarafından sağlanan nevresim dışında farklı bir nevresim kullanmak yasaktır. Bu yasağın sebebinin ise, KYK yurtları arasında belli bir standart yakalamak olduğu ifade edilmiştir. Tartışmaya açık bir yasak olsa da denetimler esnasında size sorun çıkarabilir.
  • Odalarda demirbaş olarak bulunan eşyaların yerlerinin değiştirilmesi yasaktır. Oda düzenini, eşyaların yerlerini isteğinize göre değiştiremezsiniz. Ayrıca odanızın duvarlarına ne amaçla olursa olsun bir şeyler yapıştırmak, asmak yasaktır. Bu da denetimlerde, sıkıntı çıkarabilecek bir noktadır.
  • Yurt odalarında sigara içmek yasaktır. Yeni yurtlarda bulunan duman sensörleri sebebiyle odada sigara içme durumunuzda tüm katın yangın alarmını devreye sokabilirsiniz. Bu yasağı ihlal etmenin cezası ise, yurttan atılmayla sonuçlanabilmektedir. Her KYK yurdunda sigara içmenize izin verilen bahçe, avlu, teras gibi yerler bulunmaktadır. Sigara içeceğiniz zaman buraları kullanmalısınız. Odada içme riskini göze almamanızı tavsiye ederiz.
  • Yurt yemekhanesinden; yemekhaneye ait çatal, bıçak, kaşık gibi yemekhaneye ait hiçbir eşyayı, odalarınıza çıkaramazsınız.

Bu yasaklara uymamanız durumunda, genelde ilk olarak uyarı alırsınız. Tekrarlamanız halinde yurttan atılabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bazı yasakların sonucu ise ilk aşamadan kötü sonuçlanabilir. Bu sebeple bu kurallara uymaya özen göstermelisiniz. Ayrıca arkadaşlar, KYK yurtları birer kamu kuruluşları olduğu için; kamu kurumlarında özellikle dikkat etmeniz gereken (kamu kurumunda nefret söylemi, örgütlenmeye teşebbüs, kamu malına zarar, kamu güvenliğini tehlikeye atma vb.) kurallara uymaya dikkat etmelisiniz. Bu kurallara uymamanız halinde; suç işlemiş sayılabilir, disiplin süreciniz kamu davası adı altında işlem görebilir.

KYK Yurtlarında İnternet Nasıl?

Gelelim KYK yurtlarında internet konusuna; KYK yurtlarının en çok merak edilen özelliğinin, verilen internet hizmeti olduğunu söyleyebiliriz. Yurtta kalan tüm öğrencilerin aynı sunucuya bağlanması, alt yapı gibi sorunlar sebebiyle sık sık internetin kesilmesi sorunuyla karşılaşılabiliyor. Özellikle de; internetin en aktif kullanıldığı zamanlarında, ki bu günün büyük bir çoğunluğunu kaplayan bir zaman dilimi, internet hızında ciddi düşmeler yaşanabiliyor.

Bu sorunun önüne geçmek için 2019 yılı itibariyle, KYK internetine 16 GB kota sınırlaması uygulaması getirildi. Bu tartışılan bir uygulama olmakla birlikte, verilen kota öğrencilere haliyle yetersiz gelmekte. İlerleyen dönemlerde; KYK internetindeki tüm sorunların çözüleceğini, daha kullanışlı bir internet hizmetinin verileceğini umut ediyoruz.

Sizlere, KYK yurtlarını detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Umarız ki, aklınızdaki sorulara cevaplar bulduğunuz faydalı bir içerik olmuştur. Aklınıza takılan her soruyu, ilgili yazılarımızın altına yorum olarak yazabilirsiniz. Hepinize sağlıklı günler ve başarılar dileriz ☺

Birisi “KYK Yurtları Hakkında Bilinmesi Gerekenler- 2” üzerinde düşündü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir