Sınava Hazırlık Kitabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sınava hazırlık kitapları, genellikle test soruların yer aldığı çeşitli sınavlara yönelik hazırlanan çalışma kitaplarıdır. Hazırlık kitaplarında yer alan sorular sınavda çıkma olasılığı olan veya öğrencinin sınavda bir başarı sağlamasını amaçlayan sorulardır. Öğrencinin düzeyine uygun hazırlık kitapları alması önemlidir. Öğrencinin düzeyine ve hedeflerine uygun hazırlık kitapları öğrencinin başarasını artıracak ve sınav sorularını daha rahat çözmesini kolaylaştıracaktır. Öğrenciler sınavlara uzun süreler boyunca çalışmaktadırlar. Haliyle bu süreçte farklı kaynaklara başvurmaktadırlar. Bu kaynaklar arasında en sık kullanılan hazırlık kitaplarını seçerken göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar vardır.

Kitapta Yer Alan Sorular

Sınava hazırlık kitaplarında yer alan soruların içeriğinde yeni nesil soruların bulunması önemlidir. Yalnızca eski tip sorular çözmek sınava hazırlık sürecinde etkili değildir. Sınav hazırlık sürecinde hem eski tip sorular hem de yeni nesil sorular birlikte çözülmelidir.

Kitabın Seviyesi

Her bir kitabın kendine göre bir seviyesi vardır. Her öğrenci için her seviyedeki kitap uygun değildir. Öğrenciler kitap seçerken seviyelerinin farkında olmalı ve seviyelerine uygun kitaplar seçmelidirler. Seviyesinin üstünde kitap seçen bir öğrenci ilerleme kaydedemeyeceği gibi motivasyonu da düşecektir. Seviyesinin altında kitap seçimi yapan öğrenci ise motivasyonunu yüksek tutsa dahi ilerleme kaydetmesi olanaksızdır.

Soruların Kalitesi

Kitap almadan önce kitapta yer alan soruların içeriğine ve kalitesine göz atılmalıdır. Zor soruların yer alması bir kitabı kaliteli yapmaz. Burada önemli nokta soruların hazırlan sınava uygunluğudur. Kitabı daha önce kullanmış kişilerin yorumuna başvurmak fikir sahibi olmayı kolaylaştıracaktır.

Kitabın Tasarımı

Kitabın iç tasarımı ve kapak tasarımı öğrencinin motivasyonunu etkilemektedir. Kitap tasarımı öğrencinin hoşuna giderse öğrenci soruları daha büyük bir motivasyon ile çözecektir ve soru çözme isteği artacaktır.

Kitabın Kalitesi

Sınava hazırlık kitabı seçerken kitabın genel kalitesini göz ardı etmemek gerekir. Birtakım sınava hazırlık kitaplarında sıklıkla yazım hataları yapılırken bazı kitaplarda sıklıkla cevap anahtarının basımında hatalar bulunmaktadır. Bu gibi hatalar öğrencilerin öğrenimini olumsuz etkilemektedir. Kitabı daha önce kullanan kişilerin yorumlarını almak bu noktada öğrenciye fayda sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir