Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öğrencilerin yetenekleri, ilgileri ve hayalleri yönünde bir bölüm seçmeleri çok önemli bir noktadır. Bölüm seçimi kadar önemli olan bir diğer nokta ise şüphesiz üniversite seçimidir. Bu sebeple üniversite adaylarının üniversite tercihi yaparken kendilerine sormaları gereken birtakım sorular bulunmaktadır.

Benim İçin Doğru Bölüm Ne?

Öğrenciler öncelikli olarak kendilerine hangi bölümde yer almak istediklerini sormalıdır. Öğrenciler doğru bölümü belirlerken ilgilerini, yeteneklerini, hedeflerini ve hayallerini göz önünde bulundurmalıdır. Örneğin matematik dersine ilgili ve matematiğe yeteneği olan bir öğrenci varsayalım. Bu öğrenci üniversite bölümü seçerken bunu göz önünde bulundurmalıdır.

Üniversitenin Konumu Nasıl?

Üniversite, birçok öğrenci için ailelerinden uzaklaştıkları ilk dönemdir. Üniversite adayları üniversite tercihi yaparken üniversitenin konumunu kesinlikle göz önünde bulundurmalıdır. Üniversite konumuna bakmadan yapılan tercihler öğrenciler için hayal kırıklığı olma potansiyeli taşımaktadır. Bunun yanı sıra öğrenci büyük ve imkânları geniş bir şehirde mi yoksa daha küçük ancak daha rahat bir şehirde mi yaşamak istediğini kendine sormalıdır. Üniversite konumu belirlenirken maddi durum göz önünde bulundurulmalıdır ve iyi bir araştırma sonucu karar verilmelidir.

Üniversite Kampüsü Nasıl Bir Yer?

Bir üniversite öğrencisinin belki de en çok vakit geçirdiği yer üniversitenin kampüsüdür. Öğrenci kampüs içerisinde derslere katılmanın yanı sıra birçok sosyal aktiviteyi gerçekleştirmektedir. Bazı üniversitelerin kampüsü kümelenmiş iken bazı üniversiteler daha geniş ve yayılmış kampüslere sahiptir. Üstelik bazı kampüsler şehrin göbeğinde iken bazı kampüsler şehir merkezine kilometrelerce uzaklıkta olabilmektedir. Üniversite adayı tercih yaparken bu konularda ne istediğini bilmeli ve isteklerine uygun tercihler yapmalıdır.

Nerede Yaşayacağım?

Öğrencinin üniversite yaşamı boyunca yaşamak istediği yer üniversite tercihini etkileyen bir ayrıntıdır. Bazı öğrenciler özellikle ilk yıllarda yurtta kalmayı daha konforlu bulurken bazı öğrenciler ev veya apart tutmayı tercih edebiliyor. Bu seçimi yaparken avantaj ve dezavantajları göz önünde bulundurmak gerekir. Örneğin öğrencinin yurtta kalma yönünde bir tercihi varsa yurt imkânlarından (çamaşırhane, mutfak, internet, temizlik, etüt odaları, sosyal ortamı vb.) haberdar olmalıdır. Öğrenci eğer ki evde veya apartta kalmayı tercih ediyorsa evin konumu ve maliyeti önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra üniversite adayı yaşamak istediği yerin çevresindeki imkânlardan da (hastane, postane, market, ulaşım vb.) haberdar olmalıdır.  

Nasıl Bir Kariyer İstiyorum?

Üniversite seçimini etkileyen bir diğer kritik konu üniversitenin öğrencinin kariyerine nasıl bir katkı sağlayacağıdır. Bunu anlamayı kolaylaştırmak için üniversitelerin yurt dışında eğitim görme fırsatlarına, staj programlarına, akademisyenlerin özgeçmişine ve üniversitenin uluslararası düzeyde konumuna bakmak faydalı olacaktır.

Maliyetim Ne Kadar?

Üniversite maliyetleri daha önce öğrenim görülen eğitim kademelerine göre daha fazladır. Bu noktada öğrenim ücretinin ne kadar olduğu, burs imkânları, aileden alınacak maddi destek ve çalışmayı düşünen öğrenciler için üniversite çevresindeki iş imkânları göz önünde bulundurulmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir